Euro 2012: Włochy – Chorwacja [podsumowanie]

Włochy zremisowały z Chorwacją 1:1 w meczu grupy C rozegranym w Poznaniu.

Mecz dobrze rozpoczęli Włosi. Praktycznie przez całą pierwszą połowę, podopieczni Cesare Prandelliego mieli zdecydowaną przewagę, którą udokumentowali golem. Zdobył go w 39. minucie, pięknym strzałem z rzutu wolnego Andrea Pirlo. Wcześniej Italia miała kilka dobrych okazji bramkowych, ale nie potrafiła ich wykorzystać. Marnowali je między innymi Mario Balotelii oraz Cristian Maggio, który przegrał pojedynek sam na sam ze Stipe Pletikosą.

Chorwaci praktycznie przez cały mecz grali wolno i schematycznie. Większość ich ataków polegała na dośrodkowaniu z bocznego sektora w pole karne w poszukiwaniu Mario Mandżukica. Niemal każda z tych centr padła łupem pewnej włoskiej defensywy. Jednak w 72 minucie z piłką minął się Chielini, a Mandżukić z 5 metrów potężnym strzałem pokonał Buffona.

Ostatnie 20 minut to odważniejsza gra Chorwatów, która nie przyniosła jednak efektów w postaci zdobyczy bramkowej. Po ciekawym meczu, Włosi nie wykorzystali przewagi i tylko zremisowali z Chorwacją 1:1. Oznacza to, że po dwóch kolejkach mają 2 punkty i by liczyć się w walce o awans będą musieli pokonać Irlandię i czekać na korzystne dla nich rozstrzygnięcie pojedynku Hiszpania – Chorwacja. Podopieczni Slavena Bilica są natomiast niepokonani i do  awansu, prawdopodobnie wystarczy im remis w ostatniej kolejce.