Euro 2012: Włochy – Irlandia [zapowiedź]

W ostatniej kolejce w grupie C dojdzie do spotkania reprezentacji Włoch i Irlandii. W Poznaniu Włosi zagrają o awans, choć pozostają zależni od wyniku meczu Hiszpania – Chorwacja, Irlandczycy zaś walczyć będą dziś wyłącznie o honor i trzecie miejsce w grupie.

W Italii wszystkim sen z oczu spędza widmo odpadnięcia z Euro, które jest możliwe nawet w obliczu zwycięstwa nad Irlandią. Jeśli w rozgrywanym równolegle spotkaniu Chorwaci wygrają lub zremisują wyżej niż 2:2 to Squadra Azzurra pojedzie do domu. Podobna sytuacja miała miejsce przed ośmioma laty kiedy wiadomo było, że jeśli w ostatnich meczach fazy grupowej Dania zremisuje ze Szwecją 2:2, to te drużyny awansują do fazy pucharowej, niezależnie od wyniku spotkania Włochy – Bułgaria. I dokładnie takim wynikiem zakończyło się to spotkanie. Trener Chorwatów Slaven Bilic nerwowo reaguje na podobne oskarżenie, jakoby miał dogadać się z Hiszpanami:

To podejrzenie obraża mnie, moich piłkarzy i mój kraj. Jesteśmy dumnymi Chorwatami, dziećmi, rodzicami i sportowcami. Nie ma mowy, byśmy dogadali się z Hiszpanią

Ze względu na słabą dyspozycję niesfornego Balotelliego w pierwszym składzie pojawi się zapewne Antonio Di Natale, a Cesare Prandelli wróci do ustawienia stosowanego w eliminacjach –  4-3-2-1.

W reprezentacji Irlandii również dojdzie do pewnych zmian. Kapitanem został mianowany Damien Duff, który przywdzieje opaskę ze względu na uświetnienie swojego setnego występu w kadrze. Bojowo nastawieni Irlandczycy, którzy chcą okazać wdzięczność swoim fantastycznym kibicom zapewniają walkę do końca. Giovanni Trapattoni na przedmeczowej konferencji prasowej powiedział:

Z Włochami zagramy o honor drużyny i narodu irlandzkiego. Wiemy, że kibice cały czas nas wspierają. Mamy więc obowiązek dołożenia wszelkich starań, by osiągnąć dobry wynik. Szacunek dla kibiców i obywateli naszego kraju tego wymaga. Zależy mi również, żeby zostawić po sobie dobre wrażenie

Trap jeszcze przed turniejem wielokrotnie podkreślał, że nie jest zadowolony z faktu, iż los przydzielił mu rodaków jako grupowych rywali. Powinno to jednak działać na korzyść jego podopiecznych, gdyż doskonale zna realia i filozofię włoskiego futbolu.

Włosi stoją pod ścianą, muszą wygrać jeśli chcą pozostać w grze. To stawia Irlandczyków w komfortowej sytuacji. Oni chcą zagrać tylko dla kibiców, którzy po fenomenalnym dopingu podczas spotkania z Hiszpanią, byli chwaleni przez media na całym świecie.

Skoro Włosi chcą wygrać powinni zaatakować od pierwszych minut. Niezwykle ważne będzie ich nastawienie. Jak zareagują w sytuacji, gdy z Gdańska będą dochodziły do nich kłopotliwe wieści. A może trener Prandelli zatai przed nimi rezultat równolełego spotkania, tak jak zrobił to z reprezentantami Rosji Dirk Advocaat?

Konfrontacja między Włochami i Irlandczykami będzie ostatnim spotkaniem rozegranym na Stadionie Miejskim w Poznaniu podczas Euro.

Spotkanie poprowadzi sędzia rodem z Turcji – Cüneyt Çak?r. Studio już o godzinie 20,25, mecz rozpocznie się zaś o 20,45. Transmisja w TVP2.


 ZIMOWE IGRZYSKA 2018 >>

TERMINARZ | KLASYFIKACJA MEDALOWA | MEDALIŚCI | 

Adam Śmietański

Sport, muzyka i gry – trzy pasje nadające sens mojemu życiu.
Niestety nie było mi dane spróbować swych sił w zawodowym sporcie, lecz jedynie pchnęło mnie to ku dziennikarskim wyzwaniom.
Koszykówka, piłka nożna, kolarstwo – moi faworyci wśród walczących o uwagę kibiców.