Euro 2014: Pogrom! Wyszomirski zatrzymał Szwedów

Polascy szczypiorniści rozgromili Szwecję 35:25 w meczu 2. kolejki fazy zasadniczej Mistrzostw Europy Dania 2014. W środę biało-czerwoni zagrają z Chorwacją o awans do półfinału.

Początek meczu nie zwiastował tak fantastycznego rezultatu. Pierwsze minuty to festiwal nieporadności Polaków – zarówno w obronie jak i ataku. Po kilku minutach przegrywaliśmy już 1:5. Na szczęście kolejne minuty to nieco skuteczniejsza gra biało-czerwonych, która pozwoliła na zbliżenie się na 2-3 gole. Objęcie prowadzenia było jednak niemożliwe głównie z powodu kiepskiej postawy defensywy i Sławomira Szmala – przez kwadrans nie obronił on żadnego strzału rywali, w związku z tym został zmieniony przez Piotra Wyszomirskiego. Na efekty trzeba było poczekać około pięciu minut. Piotrek pierwszą piłkę odbił w 21. minucie spotkania i rozpoczął swój niesamowity serial. Szwecja prowadziła wtedy 11:10, a na przerwę zeszli przegrywając 12:15. W tym czasie nie potrafili znaleźć recepty na naszego golkipera nawet w tak oczywistych sytuacjach jak pojedynek „jeden na jeden” po dobrze rozprowadzonej kontrze.

Jeżeli to co stało się w ostatnich dziesięciu minutach pierwszej połowy było niesamowite, to trudno znaleźć określenie dla początku drugiej połowy. Wyszomirski, choć trudno w to uwierzyć, bronił jeszcze lepiej – do 42. minuty obronił 12 z 16 posłanych w jego kierunku rzutów. Jego koledzy z ofensywy także grali wyśmienicie i przełożyło się to na fantastyczny wyniki. Kwadrans przed końcem Polacy wygrywali 25:15.

Końcówka była bardzo przyjemna dla Polaków, a prowadzenie urosło do kilkunastu trafień – w szczytowym momencie nawet 14. Gdyby drużyna Michaela Bieglera zdołała zwyciężyć minimum 16 golami uzyskałaby już dziś lepszy bilans bramkowy od Chorwacji i w jutrzejszym meczu wystarczyłby jej remis. Ostatecznie to zadanie nie udało się, ale zabawa jaką urządzili sobie polscy szczypiorniści i tak musi budzić uznanie. Mecz zakończył się wynikiem 35:25.

By awansować do półfinałów nasza reprezentacja musi w środę pokonać Chorwację. Tym razem niepotrzebne będą żadne kalkulacje i wyliczenia – nawet minimalny triumf nad ekipą z Bałkanów zapewni nam udział w fazie medalowej.