Asseco Prokom przegrał na inaugurację

Euroliga 2012/13

Od Porażki rozpoczęli udział w Eurolidze 2012/13 koszykarze Asseco Prokom Gdynia. Mistrzowie Polski ulegli na wyjeździe francuskiemu Elan Chalon 74:81

Pierwsza kwarta stała pod znakiem nerwowej gry obu zespołów. Nic dziwnego jednak, skoro zarówno mistrzowie Francji jak i Polski dokonali przed sezonem sporo roszad w składzie. Po dziesięciu minutach gry gdynianie prowadzili jednym punktem – 12:11.

Polska drużyna dobrze rozpoczęła drugą część meczu, w której wzmocniła obronę i nie pozwalała rywalom na seryjne zdobywanie punktów. Po trzech minutach gry w 2. kwarcie Asseco prowadziło 19:13, a przewaga mogła być jeszcze wyższa, gdyby nie cztery chybione rzuty osobiste z rzędu. Kolejne minuty przyniosły jednak kilka błędów gości i lepsza grę Elan Chalon. Francuzi trafili między innymi trzy rzuty za trzy punkty i wyszli na nieznaczne prowadzenie. Końcówka pierwszej połowy była fatalna w wykonaniu mistrzów Polski, którzy stracili 6 punktów z rzędu i do szatni zeszli przegrywając 28:33. Tym co rzucało się w oczy najbardziej była fatalna skuteczność graczy Asseco z linii rzutów osobistych – spudłowali połowę z 18 takich prób.

Po przerwie znów powody do radości mieli francuscy kibice. Gospodarze szybko zwiększyli prowadzenie do siedmiu punktów. Gdynianie potrafili zniwelować straty dwukrotnie z rzędu trafiając za 3 punkty, ale to tylko podrażniło zawodników Elan Chalon. Rozegrali oni kilka błyskotliwych akcji, w większości kończonych rzutem z dystansu i po 26 minutach gry prowadzili 49:40. Do końca trzeciej kwarty obie drużyny grały falami – najpierw pięć punktów zdobyli Polacy,  potem tym samym odpowiedzieli gospodarze, wykorzystując proste straty i błędy ekipy z Gdyni. Po 30 minutach gry wynik wynosił 57:48.

Na początku decydującej partii wynik zrobił się niebezpiecznie wysoki. Elan zwiększyło prowadzenie do 14 punktów. Kolejne 6 oczek zapisali jednak na swoim koncie koszykarze Asseco Prokomu, odzyskując tym samym nadzieje na korzystny rezultat. Chwilę potem Francuzi na dłuższy czas zatrzymali się przy 64 punktach i pięć minut przed końcem, po „trójce” Łukasza Koszarka różnica zmalała tylko do 5 punktów. Przez dłuższy moment drużyny grały punkt za punkt, ale niestety na 55 sekund przed końcową syreną Elan Chalon wróciło do dziewięciopunktowego prowadzenia. Gdynianom zabrakło zimnej krwi w decydujących akcjach i ostatecznie przegrali 74:81.

Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobyli Brion Rush i Ilian Jewtimow – po 17. Wśród graczy Asseco najlepiej punktował Łukasz Koszarek – 14 pkt.