Euroliga: pierwsza wygrana Asseco Prokomu

Euroliga 2012/13

Koszykarze Asseco Prokomu Gdynia pokonali Albę Berlin w meczu 3. kolejki Euroligi 77:66. Była to pierwsza wygrana mistrzów Polski w tym sezonie i jednocześnie pierwsza porażka niemieckiej ekipy.

Mecz stał pod znakiem dobrej dyspozycji defensywnej obu zespołów. Pierwszą kwartę 18:14 wygrali goście. Ich przewaga szybko stopniała jednak na początku drugiej kwarty. Gracze Alby nie mieli wówczas kompletnie żadnej recepty na obronę Asseco i przez ponad 6 minut nie zdobyli punktu. W tym czasie gospodarze zdołali zdobyć 8 „oczek” objęli nieznaczne prowadzenie. Od tego momentu gra była bardziej wyrównana, ale to Prokom przeważał i wygrał pierwszą połowę 32:29.

Po przerwie gdynianie grali nieźle i odskoczyli nawet na pięć punktów. Wówczas jednak nastąpiła świetna seria koszykarzy Alby, którzy zdobyli 11 punktów z rzędu. Na 3 i pół minuty przed końcem kwarty prowadzili zatem 46:40. Ostatnie 180 sekund tej części gry należało jednakże znów do polskiej drużyny. Podopieczni trenera Kemzury zdołali odrobić stratę i wyjść na jednopunktowe prowadzenie – 51:50.

Decydująca rozgrywka rozpoczęła się dobrze dla mistrzów Polski. Po dwóch minutach gry prowadzili oni nawet siedmioma punktami. Gracze niepokonanej dotąd Alby nie mogli znaleźć sposobu na zdobywanie większej ilości punktów i różnica powiększała się. Na nieco ponad 4 minuty przed ostatnią syreną gospodarze prowadzili 11 punktami i publiczność w Ergo Arenie mogła szykować się na świętowanie pierwszej wygranej w sezonie.

Alba zdobyła się na jeszcze jeden zryw, zniwelowała stratę do 6 punktów, ale trzypunktowe rzuty Mateusza Ponitki (dwa) i Jareda Blessingame’a dobiły gości.

Wynik końcowy 77:66.

Najskuteczniejszym zawodnikiem mistrzów Polski był Jared Blessingame – 16 pkt. Dla gości najlepiej punktował Dashaum Wood (18).