Falun 2015: Frenzel odskoczył rywalom w zawodach kombinatorów

Niemiec Eric Frenzel wygrał skoki na skoczni HS100 – pierwszą część zawodów o mistrzostwo świata w Falun. Najlepszy z Polaków – Szczepan Kupczak zajął 29. miejsce.

Konkurs skoków do kombinacji planowany był pierwotnie na godzinę 10:00. Już godzinę wcześniej wiadomo było jednak, że z jego rozegraniem będą duże problemy. Z powodu silnego wiatru odwołano serię próbną, a sam konkurs opóźniono o pół godziny. Wiatr nie miał jednak zamiaru odpuszczać i wkrótce nową godziną startu była 13:00. Ostatecznie zawody ruszyły o 13:30.

Z wczesnymi numerami startowymi na liście znajdowali się dwaj Polacy. Szczepan Kupczak uzyskał 90 m i przez moment prowadził z dość sporą przewagą, ostatecznie sklasyfikowano go na 29. miejscu

Adam Cieślar lądował na 83 metrze i zajął 42. lokatę.

Konkurs trwał bardzo długo – niektórzy zawodnicy musieli po kilka razy opuszczać belkę startową. W takich trudnych i męczących okolicznościach najlepiej odnalazł się Niemiec Eric Frenzel. Skok na 99 m dał mu zdecydowaną wygraną i 21 sekund przewagi w piegu nad Japończykiem Yoshito Watabe (95 m). Na trzecim miejscu skoki ukończył wracający po kontuzji, obrońca trofeum Francuz Jason Lamy Chappuis. W biegu ruszy on 25 sekund po liderze.

Początek biegu pościgowego o 16:00.