Finał: Hiszpania – Włochy [zapowiedź]

Dziś o 20:45 w Kijowie finał piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012. Zmierzą się w nim Hiszpania i Włochy. W ramach zapowiedzi prezentujemy część tekstu Adriana Adamusa przed wieczornym meczem.

Aktualny mistrz z Hiszpanii skrzyżuje dziś rękawice z rewelacyjnie grającymi Włochami. Hiszpania, wielki faworyt turnieju, ma szansę zostać pierwszą w historii drużyną która obroni tytuł mistrza Europy oraz pierwszą, która wygrała trzy wielkie turnieje z rzędu. Włosi? Są małą niespodzianką, bo przed mistrzostwami mało kto, nawet na półwyspie Apenińskim, na nich liczył. Patrząc jednak na to, co prezentują piłkarze Cesare Prandellego na polsko-ukraińskim czempionacie trzeba oddać królowi co królewskie  – żadna z drużyn nie zasłużyła na grę w finale, jak Italia.

Paradoksem jest fakt, że siłą obydwu ekip na tym turnieju jest to, z czego z reguły słynął przeciwnik. Hiszpanie, grający ofensywną piłkę z generałem Xavim w środku pola, grają niezwykle skutecznie w defensywie, co jest zawsze największym atutem Włochów. Ci, z kolei, imponują organizacją gry, szczególnie w drugiej linii, gdzie niezwykle szybkich i skutecznych Balotellego i Cassano uruchamia idealnymi podaniami Andrea Pirlo.

Przeżywający drugą młodość łącznik jest zdecydowanie najlepszym graczem na Euro. I nawet, jeśli Włochom nie uda się dziś wygrać, to Pirlo powinien otrzymać nagrodę dla najbardziej wartościowego gracza turnieju.

Czy Italia pokona dziś Hiszpanię, czy nie, i tak będzie mogła czuć się jak zwycięzca. To, co w przeciągu dwóch lat zrobił Prandelli zasługuje na piłkarskiego Nobla. W tym czasie zbudował niemal perfekcyjny zespół, który w zasadzie nie ma słabych punktów. I sprawił, że Włosi w końcu grają jak nie Włosi.

Hiszpania? W tym czasie jakby zanotowała tendencję spadkową, bo z roku na rok system tysiąca podań coraz bardziej szwankuje. Jednak geniusz tkwiący w tym zespole jest na tyle ogromny, że Hiszpanie cały czas są na szczycie. Do dzisiaj?

Mecz w Kijowie sędziował będzie portugalski sędzia Pedro Proenca. Co ciekawe, ten sam arbiter sędziował również tegoroczny finał Ligi Mistrzów. Transmisję przeprowadzi TVP 1, TVP Sport oraz TVP HD (technologia 3D).

POWIEDZ O NAS SWOIM ZNAJOMYM:

Reklama
Damian Ślusarczyk
Założyciel PubSport.pl. 25 lat, mieszkaniec Kielc. Piłką nożną i sportem fanatycznie interesował się zanim przystąpił do pierwszej komunii. Pewnie dlatego teraz woli niedzielę spędzać na stadionie, a nie w kościele. Potrafi godzinami oglądać T-Mobile Ekstraklasę i jeszcze żyje. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/

Dodaj komentarz