Finlandia drugim finalistą hokejowych MŚ

Reprezentacja Finlandii zagra w finale MŚ w hokeju na lodzie rozgrywanych na Białorusi. Suomi pokonali drużynę Czech 3:0 i o złoto zagrają z Rosją.

Finowie przewagę budowali mozolnie, minuta po minucie "urabiając" szczelną czeską defensywę. Pierwsza bramka padła po 9 minutach, gry kiedy ładną indywidualną akcją popisał się Lehtera. Wynik ten utrzymał się do 32. minuty, kiedy Skandynawowie wykorzystali grę w przewadze liczebnej i strzelili na 2:0. Autorem gola był Jarkko Immonen.

Trzecia tercja była tylko dopełnieniem formalności. Czesi nie byli w stanie zdobyć choćby kontaktowego gola i zasłużenie przegrali. Kolejne bardzo dobre zawody rozgrywał bramkarz Finlandii – Pekka Rinne. Rywale nie byli w stanie pokonać go nawet w podbramkowym zamieszaniu w ostatnich sekundach, gdy wycofali bramkarza i zyskali przewagę liczebną 6 na 5 w polu. Ryzyko nie opłaciło się, co gorsza – na 11 sekund przed końcem Jori Lehtera trafił do pustej bramki ustalając wynik meczu na 3:0

Finał odbędzie się w niedzielę o 20;00, wcześniej – o 15:30 Szwecja zagra z Czechami o brązowe medale.