Freitag wygrał sobotni konkurs w Engelbergu, Polacy tłem

Richard Freitag wygrał konkurs skoków narciarskich rozegrany w Engelbergu. Niemiec wyprzedził Romana Koudelkę oraz Michaela Hayboecka i Jerneja Damjana, którzy ex aequo stanęli na trzecim stopniu podium. Najlepszy z Polaków – Jan Ziobro zajął dwudzieste miejsce.

Pierwszą serię wygrał Michael Hayboeck – Austriak uzyskał 133,5 m i o 2,6 pkt wyprzedzał Petera Prevca (132 m). Trzecie miejsce przypadło zaś Romanowi Koudelce (128 m. W pierwszej dziesiątce było kilka zaskoczeń, takich jak np. szóste miejsce dla Norwega Johanna Forfanga czy ósme dla Niemca Stephana Leyhe. Brakowało natomiast m.in. Simona Ammanna (15. lokata), Gregora Schlerenzauera (24. miejsce) czy 21. na półmetku lidera PŚ, Anders Fannemela.

Do finałowej serii awansowało trzech biało-czerwonych. 19. miejsce zajmował Jan Ziobro (125 m), 23. był Piotr Żyła (125 m), a 29. lokata przypadła Dawidowi Kubackiemu (121 m). Nie awansował jedynie Klemens Murańka (121 m – 38. miejsce).

W drugiej serii Polacy nie poprawili swoich miejsc. Kubacki skoczył 120,5 m i zawody skończył na 28. lokacie. 127,5 m pozwoliło Piotrowi Żyle na zajęcie 24. lokaty. Najlepiej poszło Jankowi Ziobrze – 129 m i 20. miejsce.

Piękny skok w finalowej rundzie wykonał faworyt gospodarzy Ammann – atakujący z 15. miejsca Szwajcar osiągnął 139,5 m i objął zdecydowane prowadzenie. Kilka minut potem notę Simiego poprawił o 7,7 pkt Stefan Kraft. Austriak uzyskał aż 140 m. Pokonać go zdołali dopiero zawodniczy z czołowej piątki – Damjan (135 m), Koudelka (136,5 m), Freitag (133,5 m) , Prevc (133,5 m) i oczywiście Hayboeck (131 m). Na podium stanęło ostatecznie czterech zawodników – wygrał Freitag, drugi był Koudelka, a trzecie miejsce ex aequo zajęli Hayboeck i Damjan.