Diethart wygrał w Ga-Pa, siódme miejsce Stocha

Thomas Diethart wygrał noworoczny konkurs w Garmisch-Partenkirchen – drugie zawody Turnieju Czterech Skoczni. To pierwsza wygrana w karierze młodego Austriaka, który został nowym liderem cyklu. Siódme miejsce zajął Kamil Stoch.

Pierwsze oficjalne skoki w 2014 roku stały na wysokim poziomie. Zaimponował przede wszystkim Fin Ansi Koivuranta, który po lądowaniu na 136,5 m objął prowadzenie, które oddał dopiero w końcowej fazie zawodów. Ostatecznie został sklasyfikowany na czwartej pozycji, przegrywał jedynie z liderami z Austrii oraz kolejną sensacją – Andersem Fannemelem z Norwegii, autorem skoku na 138 m. Co ciekawe zawodnik ten w Oberstdorfie nawet nie zakwalifikował się do konkursu głównego.

Klasą dla siebie byli w I serii Thomasowie Morgenstern oraz Diethart. Ten pierwszy skoczył 139 m, a jego młodszy rodak dwa metry dalej i prowadził o 3,4 pkt.

Z Polaków najlepiej pokazał się Stoch – 135 m dało mu szóste miejsce z niewielką stratą do trzeciego miejsca (2,5 pkt). Kamil minimalnie – o 0,9 pkt przegrywał z liderem Turnieju Czterech Skoczni Simonem Ammannem.

Pozostali Biało-Czerwoni rywalizowali z różnym efektem. 130,5 m uzyskał Klimek Murańka – przełożyło się to na 19. miejsce na półmetku konkursu. Trzy lokaty niżej usadowił się Maciej Kot (131 m), który pokonał w parze pechowego Jana Ziobrę. Temu młodemu skoczkowi zabrakło 2,5 pkt, by dostać się do finału jako lucky loser. 30. miejsce zajmował Krzysztof Biegun (128 m).

W drugiej serii wyniki osiągane przez zawodników były generalnie lepsze. Jednym z nielicznych, który nie poprawił swej odległości był Krzysztof Biegun, a w związku z tym, że startowało 31 skoczków, Krzysztof nie zarobił żadnego punktu do klasyfikacji generalnej PŚ.

Dwa metry dalej poleciał Maciej Kot i dzięki temu zajął 20. miejsce.

Na silny wiatr w plecy trafił Klimek Murańka. Mimo tego lądował pół metra przed 130 m i został sklasyfikowany na 17. miejscu.

Niestety zawiódł nieco Kamil Stoch. Polak spadł na 7. miejsce po osiągnięciu 131 m.

Na podium zdołał wskoczyć Ammann, ale nawet mimo wspaniałej odległości – 139 m stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Wyprzedzili go Morgenstern (139 m w drugiej serii) oraz bezkonkurencyjny Diethart – 140,5 m. Młody Austriak objął prowadzenie w TCS, gdzie ma ponad 11 pkt przewagi nad Morgensternem.