Ghana „lepsza” od Wysp Zielonego Przylądka

Ghana awansowała do półfinału Pucharu Narodów Afryki. W Port Elizabeth Czarne Gwiazdy pokonały Wyspy Zielonego Przylądka 2:0. Obie bramki zdobył Mubarak Wakaso.

Pierwszy ćwierćfinał PNA 2013 był znośnym widowiskiem. W pierwszej połowie bramki nie padły, ale przynajmniej tempo meczu było dużo lepsze od wielu konfrontacji grupowych. Przewagę miała oczywiście Ghana, choć nie potrafiła jej przełożyć na dobre okazje bramkowe. Gracze Zielonego Przylądka nastawili się na kontry i trzeba przyznać – wyprowadzali je nieźle. Ich ataki cechowała spora dynamika i zdecydowanie.

Wynik spotkania został otwarty 9 minut po przerwie, gdy Mubarak Wakaso wykorzystał rzut karny dla Ghany. Jedenastka została podyktowana za faul Carlitosa na Asamoah Gyanie.

Stracony gol podrażnił ekipę Zielonego Przylądka. Skazywana na pożarcie drużyna ruszyła do ataku i mogła szybko wyrównać. Świetne okazje zmarnowali jednak m.in. Heldon i Platini. Z minuty na minutę prowadząca Ghana słabła w oczach, a rywale nabierali rozpędu. Bezbłędny był jednak bramkarz Fatau Dauda.

W 82. Djaniny oddał doskonały strzał z dystansu, ale znów górą był bramkarz Czarnych Gwiazd. Napór Błękitnych Rekinów nie słabł. Już w doliczonym czasie gry z wolnego w okienko przymierzył Heldon i kolejny raz na wysokości zadania stanął Dauda. Chwilę potem po rzucie rożnym dla Cape Verde, podczas którego w polu karnym znalazł się także golkiper tej drużyny, Ghana wyprowadziła kontrę, zakończoną strzałem Wakaso do pustej bramki.

W półfinale Ghana zmierzy się z Burkina Faso bądź Togo, ale z formą jaką zaprezentowała się dziś, nie może obawiać się nawet tych dwóch, teoretycznie słabszych ekip.