„Gieksie oddałem serce swe”. Złote Buki cz.1

Czym tak właściwie są Złote Buki? To nagroda dla najlepszych piłkarzy i ludzi odpowiadających za pierwszoligowy GKS Katowice poza boiskiem, w biurach, mediach i stowarzyszeniu kibiców. Wyróżnienie przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w minionym roku.

Gala przyznawania Złotych Buków swoją historię ma całkiem niedawno. Redaktorzy magazynu ”Bukowa” w 2007 roku wspólnymi siłami zorganizowali plebiscyt, w którym kibice mogli oddawać swe głosy w trzech kategoriach. Pierwszymi nagrodzonymi śląskiego plebiscytu zostali Hubert Jaromin – uznany za najlepszego zawodnika w 2006 roku.  Wówczas 19 ?letniego Damiana Sadowskiego okrzyknięto odkryciem roku, choć nie rozegrał w kadrze pierwszego zespołu nawet minuty. Skrzydłowy grał później m.in. w Przeboju Wolbrom, LZS Leśnica.  Dziś gra w trzecioligowym Rozwoju Katowice.  Nie wypłynął na szersze wody i nie można tego zrzucić na karby słabej psychiki, kontuzji i spadku formy. Pies pogrzebany jest w idei nagrody, która miała wędrować na ręce wybitnych graczy. Tymczasem zdobywają ją zawodnicy dobrzy , ale przede wszystkim żyjący poprawnie z kibicami, ceniącymi honor, wole walki, przywiązanie do barw klubowych i ambicję.

GKS Katowice ma za sobą słaby rok, jeden z najsłabszych.  Tułaczka w okolicach strefy spadkowej w ubiegłym sezonie, zakończenie rozgrywek na 10 miejscu, zwolnienie rzecznika klubu i trenera Wojciecha Stawowego, a także zmiany personalne w drużynie nie przyniosły efektów. Oczekiwać i złudzeń nie mieli prezes i zarząd, którzy nie wspominali o ekstraklasie w obliczu pustej kasy klubowej. Wejście spółki na giełdę było krokiem ku przepaści, sygnałem ”s.o.s”, że źle się dzieje na Bukowej.

Po rundzie jesiennej  Gieksa musi walczyć z trawiącym ją od środka ”rakiem”. Spór na linii Prezes Jacek Krysiak i kibice pogłębia się wraz z fatalną postawą drużyny.  23 punkty zdobyte w rundzie jesiennej, tylko 2 ”oczka” nad strefa spadkową, pięć zwycięstw, siedem porażek, 23 bramki strzelone, w tym połowę dorobku stanowią trafienia trzech (!) napastników , taki sam bilans goli straconych.

Paradoks przyznawania nagród leży w subiektywnym honorowaniu najlepszych z poprawnych i branie pod ocenę postawy poza boiskowej tj.  udział w akcjach Honorowego Krwiodawstwa i remont pokoju numer 9 w Hospicjum Cordis.

Dlaczego tak ważne dla klubu było wyposażenie właśnie ”tego” pomieszczenia. Ni stąd ni z owąd wiadome jest, że ”dziewiątka” została zastrzeżona przez klub, po sukcesach jakie odnosił Jan Furtok z tą cyferką na koszulce.  Nadal związany z GKS-em nie ma planów na przyszłość i sprzyja polskim zawodnikom próbujących swych sił w Bundeslidze.  Na pytanie o Roberta Lewandowskiego uśmiechnął się i z radością oznajmił, że chętnie poda rękę zawodnikowi Borussii, gdy strzeli minimum 20 goli w sezonie i zostanie królem strzelców w jej barwach.  Rodowity Ślązak jest legendą klubu, spędził w nim 12 lat jako zawodnik , a później jako trener i prezes. Dziś stale w nim obecny.

Do wydarzenia roku było nominowane m.in. wyburzenie trybuny północnej. Ważne wydarzenie w kontekście budowy nowego stadionu, na którego budowę miasto nie ma pieniędzy. Plany i wizualizacje są, ale budżet klubu jest racjonalnie gospodarowany. Jeśli w ciągu 10 lat kibice przyjdą na stadion, spełniający już ekstraklasowe wymagania, miejmy nadzieję, że nie będzie on grał kilka klas niżej.

Klub jest marką i promocją dla miasta, a jak stwierdził Jacek Krysiak ”My wszyscy razem możemy budować silny klub”

Cdn. jutro.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Kasia Bącalska
Dziennikarstwem zainteresowałam się paradoksalnie w klasie dziennikarskiej. Zaczynałam od organizacji wydarzeń kulturalnych w Katowicach m.in (Tydzień Teatrów Lalkowych), reportaży z "dzielnicy", felietonów sportowych dla gazetki szkolnej i tekstów "do szuflady". Przestało mi to wystarczać i zaczęłam publikować na pubsport.pl (znaleźć mnie też możecie na blogu - jedenastunamurawie.blox.pl) oraz na portalu transfery.info. W marcu tego roku poprowadziłam prezentację zawodników GKS Katowice wespół z Radosławem Bryłką - rzecznikiem klubu. Od października studentka.....choć jeszcze nie wie jaki kierunek i lokalizację weźmie na ster.
http://jedenastunamurawie.blox.pl/html