Giro 2014: Quintana potwierdził dominację, fenomenalny Aru, spadek Majki

Giro di Italia 2014

Kolumbijczyk Nairo Quintana Rojas z grupy Movistar wygrał 19. etap Giro di Italia – czasówkę pod górę Cima Grappa i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Rafał Majka zajął siódme miejsce i spadł na szóstą pozycję w całym wyścigu.

Przed etapem wiele mówiło się, że jest on stworzony dla Rafała Majki z teamu Tikoff-Saxo. Na trasie okazało się jednak, że piąty w klasyfikacji generalnej Polak nie miał w piątek najlepszego dnia i tracił do swoich najgroźniejszych rywali. Kilka kilometrów przed metą został nawet doścignięty przez Fabio Aru, który startował 3 minuty później od niego.

Aru – odkrycie tegorocznego Giro, właściwie frunął pod górę i Majkę wyprzedził ostatecznie o 3:11. Polak został sklasyfikowany na siódmym miejscu, a fakt że przegrał z innym Włochem – Domenico Pozzovivo z AG2R o ponad 60 sekund, sprawił że spadł w klasyfikacji generalnej na szóstą lokatę.

Aru nie wygrał jednak całego etapu bo w końcówce szybciej – w sumie o 17 sekund, pojechał lider wyścigu Nairo Quintana z Movistar. Trzecia lokata przypadła wiceliderowi Giro – Roberto Uranowi Uranowi (Omega Pharma), który przegrał o 1:26.

Quintana prowadzi w klasyfikacji generalnej, a przewaga ponad trzech minut nad Uranem i Aru pozwala mu ze spokojem szykować się do ostatniego górskiego etapu Giro – sobotniej wspinaczki pod słynny Monte Zoncolan.