Giro di Italia 2014: Rogers wygrał 11. etap po pięknej solowej akcji

Giro di Italia 2014

Australijczyk Michael Rogers z grupy Tinkoff-Saxo wygrał po samotnej akcji 11. etap tegorocznego Giro di Italia. Liderem pozostał jego rodak Cadel Evans z BMC. 

W pierwszej fazie 11. etapu od peletonu oderwało się 14 kolarzy, którzy osiągnęli kilka minut przewagi nad zasadniczą grupą. W ucieczce znaleźli się: Francesco Bongiorno (Bardiani), Moreno Moser (Cannondale), Francis Mourey (FDJ), Jan Polanc (Lampre), Yonathan Monsalve (Nero Sottoli), Perrig Quemeneur (Europcar), Romain Sicard (Europcar), Björn Thurau (Europcar), Georg Preidler (Giant-Shimano), Daniel Moreno (Katusha), Eduard Vorganov (Katusha), Phililp Deignan (Sky), Nicolas Roche (Tinkoff-Saxo) i Ivan Rovny (Tinkoff-Saxo). 

W środkowej części dystansu z 14 oderwła się czwórka kolarzy: Moser, Monselve, Quemeneur i Roche, ale ich akcja nie trwała długo i po kilku chwilach zostali doścignięci przez resztę uciekinierów. 

Okoo 70 km przed metą w peletonie doszło do kolejnej w tym sezonie kraksy – w wypadku uczestniczył m.in. główny pomocnik Cadela Evansa, zajmujący 5. miejsce w klas. generlnej Steve Morabito. Szwajcarowi nie wydarzyło się jednak nic groźnego. 

Podczas podjazdu pod Naso di Gatto (druga kategoria) czternastka zaczynała się rozrywać, a z peletonu zaczęli się wypuszczać kolejni kolarze. Najbardziej zdecydowanym z nich był Kolumbijczyk Arredondo, który przeskoczył do ucieczki. Jej przewaga nad kurczącym się peletonem była jednak znikoma i kilka kilometrów po pokonaniu premii górskiej stawka połączyła się. 

Na zjeździe w kierunku mety usytuowanej w Savonie bardzo odważnie jechał Michael Rodgers Tinkoff-Saxo. Australicjzyk uzyskał kilkanaście sekund przewagi i nie miał zamiaru rezygnować z tej akcji. 15 km przed metą wyprzedzał resztę uczestników o ponad pół minuty, a 8 km przed "kreską" różnica przekraczała już 40 s. 

Przewaga Australijczyka zaczęł topnieć dopiero ok. 5 km przed finiszem. Ostatnikem sił zdołał on jednak dowieźć triumf do mety, wyprzedzając peleton o 11 sekund. 

Większość czołowych kolarzy tegorocznego Giro dojechała do mety w zasadniczej grupie. W klasyfikacji generalnej zaszła tylko jedna ważna zmiana – z "10" wypadł siódmy do tej pory Diego Ulissi. Liderem wciąż Evans przed Uranem i Majką. 

W czwartek jeden z pierwszych "dni prawdy" na Giro di Italia 2014 – jazda indywidualna na czas.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/