Hokejowy zawrót głowy

Każdego roku kwiecień i maj to miesiące, które w sportowych kalendarzach w dużej mierze kojarzone są z hokejem na lodzie w wydaniu reprezentacyjnym. To właśnie w tych wiosennych miesiącach odbywają się turnieje mistrzowskie na wielu szczeblach rozgrywkowych.

Elita i jej zaplecze

System hokejowych mistrzostw świata przypomina piłkarską ligową hierarchię. W tzw. Elicie gra toczy się o tytuł najlepszej drużyny na świecie, z kolei drużyny, które zajmą dwa ostatnie miejsca w tych rozgrywkach spadają do Dywizji IA czy hokejowej drugiej ligi. Sytuacja w niższych ligach wygląda bliźniaczo. Najlepsza drużyna awansuje klasę wyżej, natomiast najgorsza spada do niższej dywizji. Aktualnie działa 5 poziomów rozgrywkowych. Zacznijmy o tego najbardziej prestiżowego.  Najważniejszy po Igrzyskach Olimpijskich hokejowy turniej jakim są Mistrzostwa Świata Elity w tym roku zostanie rozegrany u naszych południowych sąsiadów Czechów. W dniach od 1 do 17 maja Praga i Ostrawa będą gościły najlepsze drużyny globu. Czempionat Dywizji IA rozgrywany jest aktualnie w Krakowie (19-25 kwietnia). W turnieju biało-czerwoni rywalizują kolejno z Włochami, Japonią, Ukrainą, Kazachstanem i Węgrami o awans do elity. Promocję uzyskają dwa najlepsze zespoły z kolei ostatni spadnie do dywizji IB.

Dywizja IB

Wywołana do tablicy Dywizja IB czyli hokejowa trzecia liga tegoroczne zmagania ma już za sobą. W niedawno zakończonym turnieju rywalizowały Chorwacja, Estonia, Holandia, Korea Południowa, Litwa i Wielka Brytania. Zdecydowanym faworytem do gry w kolejnym sezonie w dyw. IA byli wyspiarze, którzy prowadzili w klasyfikacji aż do ostatniej kolejki. Wtedy doszło do niespodzianki ponieważ Brytyjczycy przegrali z Litwinami i wydawałoby się pewny awans wypadł im z rąk. W końcowej tabeli turnieju na czele znaleźli się Koreańczycy z południa i to oni cieszyli się z awansu. Szeregi dyw. IB opuścili Holendry, którzy w decydującym meczu okazali się słabsi od Estończyków.

Hokejowe okręgówki

W dywizjach niższych od IB można spotkać reprezentacje, których związek z hokejem na lodzie wydaje się dość egzotyczny. Podróż po hokejowych zakątkach świata Zaczynamy od następnej w kolejności dyw. IIA. W tej grupie mierzyły się Australia, Belgia, Hiszpania, Islandia, Rumunia i Serbia. Awans wywalczyli Rumuni, natomiast spadek dotknął Australijczyków.

Australia po spadku zagra w dyw. IIB w skład, której w tym roku weszły: Bułgaria, Chiny, Izrael, Meksyk, Nowa Zelandia i RPA. Rywalizację wygrali Chińczycy, a słabsza od rywali okazała się drużyna RPA. Gracze z południowych krańców Afryki spadli do najniższej III dywizji. W obecnych rozgrywkach w jej skład weszły: Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Hongkong, Korea Północna, Luksemburg, Turcja i ZEA. Bośniacy w tym roku zyskali niechlubny tytuł najsłabszej drużyny świata, natomiast awans do IIB świętowali Koreańczycy z Północy. Informacje na temat bieżących meczów hokeja dostępne są na www.totolotek.pl

wpis gościnny, jego autorem nie jest żaden ze współpracowników pubsport.pl

POWIEDZ O NAS SWOIM ZNAJOMYM:

Reklama
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/

Dodaj komentarz