Jacek Nawrocki: Nie róbmy finału z meczu otwarcia

Liczę, że reprezentacja seniorów zdobędzie przed własną publicznością medal mistrzostw świata. Mojej drużynie podczas odbywających się równolegle mistrzostw Europy nie pozostaje nic innego jak pokazać kibicom, że następcy obecnych bohaterów należycie się rozwijają – mówi Jacek Nawrocki, selekcjoner reprezentacji Polski juniorów, a w przeszłości trener Skry Bełchatów, z którą zdobywał mistrzostwo kraju, klubowe wicemistrzostwo świata i drugie miejsce w Lidze Mistrzów.

Jakie emocje towarzyszą panu w oczekiwaniu na pierwszy mecz Polaków na siatkarskim mundialu?

Z dużym spokojem podchodzę do zbliżających się mistrzostw. Mam świadomość tego, że nasza reprezentacja jest mocna i kibice będą mogli przeżyć wiele naprawdę fajnych chwil. Poza tym, większość uwagi pochłania mi teraz jak najlepsze przygotowanie mojej drużyny do mistrzostw Europy, które rozpoczynają się w tym samym czasie co światowy czempionat seniorów.

Nie licząc fantastycznej publiczności, co będzie największym atutem polskiego zespołu podczas tegorocznego mundialu?

Myślę, że stałość składu. Biało-czerwoni to bowiem zespół, który od kilku lat gra w podobnym zestawieniu. Owszem, mogą być różne konfiguracje w obrębie dwunastki, ale ci zawodnicy są już sprawdzeni i doświadczeni. A nie trzeba chyba nikomu mówić jak ważne w siatkówce jest zgranie na poszczególnych pozycjach. Wspólny udział w wielu różnego rodzaju turniejach będzie dużym plusem dla tej ekipy.

Niektórzy uważają, że Polacy przed mistrzostwami będą mieli za mało rozegranych sparingów i może im brakować nieco ogrania w warunkach meczowych…

Nie ma na to żadnej reguły. Wielokrotnie jest tak, iż dobrze jest pograć więcej, ale równie często okazuje się, że mimo wcześniejszego ogrania zespół nie potrafi złapać odpowiedniej dyspozycji na turnieju. Dużo już było przypadków na mistrzostwach świata czy Europy, które pokazywały, że drużyna kreuje się w trakcie zmagań o stawkę, a nie na bazie poprzedzających je sparingów.

Mecz otwarcia odbędzie się na Stadionie Narodowym. Świadomość tego, że na trybunach siedzi kilkadziesiąt tysięcy widzów a nie kilkanaście może jakoś wpłynąć na postawę polskich zawodników?

Chyba tylko pozytywnie. Na pewno jest to wielka niewiadoma i wszyscy zadają sobie pytanie, czy gra na stadionie będzie dużym problemem. Ale to jest tylko jeden mecz, po którym szybko trzeba będzie przejść do następnych. Moim zdaniem trzeba podejść należycie skupionym do tego spotkania, ale traktować je jak każde inne. Jeżeli zrobimy z tego meczu otwarcia główne spotkanie mistrzostw, nic dobrego z tego nie wyjdzie.

Pierwszy mecz zagramy z Serbią, która w światowym rankingu jest tuż za nami. Nie byłoby lepiej zacząć turniej z jakimś mniej wymagającym rywalem, bo ewentualna porażka już na starcie może wprowadzić sporo nerwowości w polskich szeregach?

O tym będziemy mogli sobie podebatować już po wspomnianym meczu. W każdym razie historia zna już mnóstwo przypadków, kiedy nawet mimo złego występu na starcie drużyna potrafiła się podnieść w trakcie turnieju. Po raz kolejny pozostaje mi zaapelować, abyśmy nie robili z meczu otwarcia głównego spotkania imprezy, bo starcie z Serbami… po prostu nim nie będzie.

TERMINARZ SIATKARSKIEGO MUNDIALU DZIEŃ PO DNIU >>

Siatkarski mundial to wielkie sportowe święto, ale i ogromne wydarzenie marketingowe. Jak ocenia pan promocję mistrzostw świata w Polsce?

Uważam, że bardzo wiele zostało zrobione dla promocji siatkówki i samego turnieju. Choć oczywiście jest też kilka obszarów, na których ten mundial można było wykorzystać bardziej. Mam tutaj na myśli między innymi inwestycje, wzorem innych państw organizujących wielkie imprezy, w ośrodki typowo siatkarskie dla poszczególnych kadr narodowych. Ale absolutnie nie ma co narzekać. Dużo osób włożyło ogromny wysiłek w przygotowanie tego mundialu i jestem przekonany, że pod względem organizacyjnym oraz marketingowym turniej okaże się sukcesem.

Według firmy bukmacherskiej Fortuna, Polacy zajmą na mistrzostwach trzecie miejsce – za Rosją i Brazylią, a przed Włochami i Stanami Zjednoczonymi. Zgadza się pan z takimi prognozami?

Chętnie zobaczyłbym Polaków na podium i liczę, że tak właśnie się stanie. Tym razem nie przewiduję, aby podczas turnieju objawił nam się jakiś „czarny koń”. Sądzę, że kwestia medali rozstrzygnie się między największymi faworytami, czyli właśnie wspomnianą piątką, która zajmuje czołowe miejsca na listach światowych.

TABELE I TERMINARZE MŚ POLSKA 2014 >>

Jak odbiera decyzję o tym, że siatkarskiego mundialu nie będzie można oglądać w ogólnodostępnych kanałach telewizyjnych?

Podobnie jak wszyscy. Mówiąc delikatnie, nie jest to dobra informacja. Kibice siatkarscy w naszym kraju w żadnym razie nie zasłużyli sobie na nią.

W cieniu zmagań seniorów prowadzeni przez pana juniorzy od 29 sierpnia będą rywalizowali w Brnie o mistrzostwo Europy. Jak przebiegają przygotowania i czego możemy się spodziewać po pana podopiecznych?

Właśnie skończyliśmy przedostatnie zgrupowanie w Cetniewie. Na ostatnie jedziemy do Wałbrzycha, skąd już prosto udamy się do Brna, gdzie będzie grała nasza grupa. Cieszę się, bo PZPS zadbał o wszystko i mieliśmy świetne warunki do pracy oraz znakomitych rywali w meczach kontrolnych. Graliśmy z Brazylijczykami, mistrzami świata w tej kategorii wiekowej – Rosjanami, wicemistrzami – Chińczykami, a także z Czechami i Bułgarami. Na ostatnim zgrupowaniu zmierzymy się też jeszcze towarzysko z Francuzami. Najbardziej martwią nas kontuzje, które mogą wyeliminować Artura Szalpuka, Bartka Lemańskiego i Piotrka Badury. Jak zawsze jedziemy jednak walczyć o najwyższe cele.

WYWIAD ZE ZBIGNIEWEM ZARZYCKIM >>

Ile czasu jeszcze potrzeba, aby najbardziej utalentowani pana podopieczni zaczęli pojawiać się w seniorskiej kadrze?

W ciągu dwóch lat już o kilku zawodnikach powinniśmy usłyszeć. Nie chcę jednak wymieniać na razie żadnych nazwisk, bo to nie zawsze są dobre wyróżnienia dla tych młodych ludzi. Na pewno jednak nie brakuje w moim zespole graczy z potencjałem na rychły debiut w reprezentacji seniorów.

RECENZJA BIOGRAFI HUBERTA WAGNERA >>

źródło: inf. prasowa


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/