Jacobsen zdominował konkurs w Ga-Pa, Polacy poza dziesiątką

Norweg Anders Jacobsen wygrał w pięknym stylu noworoczny konkurs skoków narciarskich w Garmisch-Partenkirchen zaliczany do Turnieju Czterech Skoczni. Na podium stanęli też Simon Ammann i Peter Prevc. Kamil Stoch był piętnasty.

Na półmetku rywalizacji prowadził faworyt – Norweg Anders Jacobsen. 135,5 m osiągnięte przy wietrze w plecy dało mu 1.7 pkt przewagi nad Simonem Ammannem (139 m) oraz 4,5 pkt zaliczki nad Peterem Prevcem. Słoweniec uzyskał 136,5 m i odrobił część strat w klasyfikacji łącznej Turnieju Czterech Skoczni. W wirtualnej klasyfikacji udało mu się wyprzedzić Michaela Hayboecka (5. lokata na półmetku w Ga-Pa) oraz zbliżyć do lidera Stefana Krafta (8. pozycja).

Pierwszą serię przetrwało dwóch Polaków – w drugiej dziesiątce uplasowali się Piotr Żyła (15. miejsce, 127 m) oraz Kamil Stoch (18. miejsce, 123,5 m). Obaj wygrali swoje pojedynki z rodakami – odpowiednio Klimkiem Murańką i Aleksandrem Znisczołem. Odpadł, po walce z Andreasem Wankiem, także Dawid Kubacki.

W drugiej serii nieco poprawił się Stoch (126 m) i awansował na piętnastą pozycję. Dwa miejsca niżej konkurs ukończył Żyła (127 m). Zwycięstwo przypieczętował lotem na 136,5 m Anders Jacobsen. Drugie miejsce przypadło Ammannowi (133 m), a trzeci był Prevc (136 m).

Odpowiednio na szóstym i siódmym miejscu zawody ukończyli liderzy TCS Kraft i Hayboeck. Skorzystał na tym Prevc, który awansował na drugie miejsce i traci już tylko 1,1 pkt do Krafta.

Kolejne zawody 4. stycznia w Innsbrucku.