”Jak samotny szeryf walczy z bandą Złego”

Magdalena Środa. Nie jest atletką, tenisistką, sportowcem (o zgrozo!), ministrem sportu, politykiem. To publicystka i bezkompromisowa feministka. Wzbudzające niemałe kontrowersje. Przypisująca kibicom dwie skrajności: seks i piwo, a organizatorom Euro chęć przyciągnięcia do kraju szerszej liczby prostytutek.  Jedynym celem wszystkich ludzi ubiegających się o bilety na Euro i wywiady z piłkarzami – ma być chęć prostytuowania się i wzrost popularności tego zawodu, który w kraju wicemistrzów świata – Holendrów – jest legalny od 1815r., w czerwonym dystrykcie ma on pełne przyzwolenie. Więc podążając drogą myślenia publicystki, na czas euro winno się wydzielić specjalne miejsca nie tylko dla kibiców, ale i mężczyzn spragnionych adrenaliny i przyjemności seksualnych.

W 2004 roku na konferencji w Sztokholmie na słuchaczach wpływ wywarły dwa zdania byłej Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet  i Mężczyn:

”Katolicka, w przeważającej mierze, Polska, choć wolna od ”honorowych zabójstw”, ma problemy ze zjawiskiem stosowania przemocy wobec kobiet, mającej źródło w silnym wpływie Kościoła Katolickiego na życie publiczne. […] Katolicyzm nie wspiera bezpośrednio, ale też nie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. Istnieją jednak pośrednie związki, poprzez kulturę, która jest silnie oparta na religii.”

Feministka,  publikująca felietony na łamach ”Wprost” nawiązuje w najnowszym felietonie do przemocy wobec kobiet, seksualności, seksu, poniżania kobiety. Opieranie się na stereotypach jest w jej przypadku widoczne. Nie kwestionuję przemocy fizycznej i psychicznej oraz znęcania się nad osobami płci żeńskiej. Każda kobieta ma prawo do swojego głosu i pomocy ze strony stowarzyszeń, m.in. ”Po MOC”, którego założycielką jest siostra Anna Bałchan.

Magister teologii, pomagająca osobom wykorzystywanym do prostytucji, ofiarom handlu ludźmi oraz przemocy domowej. Pomaga kobietom odejść  od prostytucji i rozpocząć nowy rozdział w życiu.  Mająca świetny kontakt z młodzieżą, działa w zupełnie inny sposób, niż Magdalena Środa. Rozmawia, słucha, poprzez muzykę  i wrodzoną charyzmę dociera do ofiar przemocy i prostytucji pomagając im wyjść na prostą. Nie ma co przydawać im cierpienia, bo sam fakt stania na ulicy już jest cierpieniem. One nie są gorsze, nie wolno tak mówić. Stroni od mediów i wzbudza sensacji. Laureatka Nagrody Specjalnej Tygodnia Kultury Śląska w kategorii Autorytet przyznawanej przez uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. Nie wciela się w głównego opiniotwórcę, mówi o pokrzywdzonych kobietach i niesie im pomoc już od 11 lat.

Jeśli poczytamy o kulturze czy obyczajach Rosjan, Brazylijczyków czy innych narodowości zauważymy, że prostytucja jest obecna tam gdzie panuje bieda, obecne są narkotyki i rośnie liczba przestępstw. Na pierwszy plan wysuwają się favele i Medellin – stolica karteli narkotykowych, gdzie notuje się jeden z najwyższych odsetków przestępstw i wskaźników zabójstw. To tam swą działalność prowadził Czerwony król kokainy Pablo Escobar. W Kolumbii mówi się o wprowadzeniu legalizacji narkotyków. Czy Magdalena Środa nie powinna spojrzeć kraj ogarnięty wojną domową, zamiast zwracać uwagę na problem seksu za pieniądze na stadionach kojarzących się jej z ”podartymi gaciami kibica”?

Jak na jej wypowiedź zareagował Rafał Stec- dziennikarz Gazety Wyborczej?
Kiedy się odzywa na temat sportu, to z reguły albo popełnia gafę, albo się kompromituje. Robertowi Kubicy wyrzucała (po wypadku!), że nie dostaje mandatów za przekraczanie prędkości, stadiony mają dla niej „kształt kupy” lub kojarzą się jej z „podartymi gaciami kibica”. (Nawiasem pytając, dlaczego podartymi? Byłem na paru meczach i nie zaobserwowałem na trybunach nadzwyczajnie wysokiego odsetku poprutych spodni). Nawet jeśli Środa pisze felieton w słusznej sprawie, to wtręty o piłce nożnej sugerują, że jej obsesyjnie nienawidzi.

Kilka miesięcy temu wystąpiła w programie Tomasza Lisa jako ekspert od tolerancji. Tematem dyskusji był Kościół (drugie primo felietonistki) i sprawa krzyża. Kobiecie ekspert zależało na przekrzykiwaniu uczestników debaty i wyniesieniu swych poglądów na piedestał. Wiele słów napisać można o jej poglądach. Jak jest postrzegana? Co cechuje jej teksty? Jednostronność i wąskie spojrzenie w środowisku mającym zajmować się trudnymi sprawami. Wzbudzanie kontrowersji w mediach swymi skrajnymi poglądami na sprawy dotykające części społeczeństwa. Rzetelne podejście do tematu? Nieczęste.  Emocje? Jak najbardziej obecne.

Jej feministyczne poglądy wchodzą na śliski grunt gdy tematem potrafi zrugać ideę, czy słuszną czy nie. Każdy prawo do swego słowa ma, ale marnotrawienie czasu na czytanie słów, które w aluzji zachęcają do bojkotu i wszelakiego sprzeciwu wobec władzy, mistrzostw, resocjalizacji kibiców i walki z prostytucją(aczkolwiek słusznej) przekonują, że jest wiele spraw do załatwienia w polityce, mediach i wiele problemów, z którym zmaga się społeczeństwo.

Oskarżanie ”kiboli” to coś czym posługuje się nierzadko. Poróżniła się z prezydentem Poznania, obraziła: ”W Poznaniu straszy. Straszy ksenofobią, nietolerancją i ich nieodłączny brat ? kibol.”

Merytoryczne artykuły coraz częściej zostają wypierane przez nasączone ironią, sarkazmem i wrogością słowa. Czy w następnym artykule nasączonym jadem felietonistka napisze o problemie prostytucji w polskim futbolu? Niezmiernie czekam na jej obszerną relację podpartą researchem, bez oparcia o stereotypy i oskarżania.

 


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Kasia Bącalska
Dziennikarstwem zainteresowałam się paradoksalnie w klasie dziennikarskiej. Zaczynałam od organizacji wydarzeń kulturalnych w Katowicach m.in (Tydzień Teatrów Lalkowych), reportaży z "dzielnicy", felietonów sportowych dla gazetki szkolnej i tekstów "do szuflady". Przestało mi to wystarczać i zaczęłam publikować na pubsport.pl (znaleźć mnie też możecie na blogu - jedenastunamurawie.blox.pl) oraz na portalu transfery.info. W marcu tego roku poprowadziłam prezentację zawodników GKS Katowice wespół z Radosławem Bryłką - rzecznikiem klubu. Od października studentka.....choć jeszcze nie wie jaki kierunek i lokalizację weźmie na ster.
http://jedenastunamurawie.blox.pl/html