Janowicz walczy o trzecią rundę; rywalem Nieminen

Tenis piłka rakieta

Jarkko Nieminen będzie rywalem Jerzego Janowicza w środowym meczu 2. rundy turnieju Roland Garros 2014. Zawodnik z Finlandii w pierwszej rundzie uporał się z innym Polakiem – Michałem Przysiężnym.

Reprezentujący Finlandię Nieminen ma 32 lata i obecnie notowany jest na 60. pozycji w rankingu ATP. Nie jest to jego najwyższe miejsce, gdyż w 2006 roku był nawet na 13. miejscu. W pierwszej rundzie tegorocznego Roland Garros Nieminen musiał zmierzyć się z Polakiem Michałem Przysiężnym i wygrał tę walkę po pięciosetowej batalii, w której przegrywał już 0:1 i 1:2. Ostatecznie zwyciężył jednak 3:2 i pozbawił nas szans na obejrzenie polskiej konfrontacji na paryskiej mączce. Leworęczny Fin zwyciężył w karierze w 2 turniejach rangi ATP, ale ostatni raz miało to miejsce dwa lata temu. Oprócz tego grał w jedenastu finałach, których nie zdołał jednak wygrać.

Nieminen, choć w swoim życiu był już na zapleczu czołowej dziesiątki i startuje w turniejach wielkoszlemowych od 2002 roku, rzadko kiedy wyściubiał nos poza trzecią rundę tych rozgrywek. Udało mu się po jednym razie zakwalifikować się do ćwierćfinałów trzech imprez – Australian Open, Wimbledonu i US Open. We French Open jego szczytowe osiągnięcie to 1/8 finału w 2003 roku. Warto też wspomnieć, że od sześciu lat (RG 2008) nie był on w stanie wygrać w wielkim szlemie więcej niż dwóch meczów turnieju głównego. Rok temu w Paryżu odpadł w drugiej rundzie.

Jerzy Janowicz rozstawiony jest z numerem 21, i zajmuje aktualnie 23. lokatę w klasyfikacji ATP. Ze starszym od siebie o 9 lat Finem nie mierzył się jeszcze ani razu. W pierwszej rundzie łodzianin potrzebował czterech setów by zwyciężyć Dominikanina Victora Estrellę Burgosa. Było to pierwsze od lutego wygrane spotkanie Janowicza, wypada tylko trzymać kciuki by stało się także początkiem jakiejś ciekawej serii w turnieju Rolanda Garrosa. Rok temu w debiucie w tej imprezie Polak dotarł do trzeciej rundy i obrona tych punktów powinna być dla niego celem minimum.

Starcie Nieminen – Janowicz odbędzie się na korcie numer 7, po meczach kobiet Goerges – Bouchard oraz Cilić – Kamke (mężczyźni), a także dokończeniu starcia Johnson – Lokoli,  przerwanego wczoraj w piątym secie przy porowadzeniu Amerykanina 3:1. Sesja startuje o 11:00, więc jeśli wszystko potoczy się płynnie i bez przerw, Janowicz wyjdzie na kort około 15:00.

Jeżeli Janowicz upora się z tenisistą ze Skandynawii, to w trzeciej rundzie zmierzy się z Jo Tsongą (13) bądź Jurgenem Melzerem.