Kelemen zgarnia całą pulę – Kontakty Świra po 25. kolejce

Doczekaliśmy się drugiego w historii Kontaktów zawodnika, który swoim występem zasłużył na maksymalną ocenę i zgarnął 3 kontakty za jeden mecz. Jest nim Marian Kelemen, bramkarz Śląska Wrocław, odpowiedzialny za zatrzymanie bełchatowskiej nawałnicy pod swoją bramką. Na jego koncie znalazł się m.in. obroniony rzut karny oraz kilka sytuacji sam na sam, z których wyszedł obronną ręką.

Świąteczne terminy rozgrywania spotkań nie sprzyjały kilku rzeczom, przede wszystkim – uważnemu oglądaniu meczów. Na szczęście z pomocą przyszedł mi Krzysztof Sędzicki nominując uczestników wczorajszych derbów Łodzi. Wspólnymi siłami jakoś 25. serię spotkań udaje nam się podsumować. Słówko komentarza od Krzysztofa, odnośnie jego nominacji:

Miałem też dylemat, bo chwaleni są jeszcze Sanganowski i Velmirović. Ten pierwszy zagrał chyba po prostu na swoim poziomie, a Czarnogórzec zbiera takie dobre opinie, bo… przyjął na siebie kilka strzałów. Co miał zrobić, jak Widzewiacy strzelali w niego?

Ja z kolei, miałem duży problem z ofensywnymi piłkarzami Bełchatowa – zagrali na prawdę efektownie, ale każdy z nich zmarnował co najmniej lepszą lub gorszą sytuację bramkową. Pewien mały chłopiec kopiący piłkę na podwórku powiedział – W piłce chodzi o to, żeby strzelić gola co nie chłopaki…  Z tego powodu oprócz bramkarza Sapeli, żaden z piłkarzy GKS-u nie dostaje w tym tygodniu wyróżnienia. Swoją drogą – wciąż dziwię się jak ta drużyna może mieć na tym etapie rozgrywek ledwie 3 punty więcej niż ŁKS.

Mecz  Korona – Lech obserwowałem z wysokości trybun, z bliska widziałem m.in. bramkę Luisa Henriqueza. Panamczykowi piłka ewidentnie zeszła przy dośrodkowaniu, dlatego też Kontaktu ode mnie nie dostanie, szczególnie, że w wywiadach ściemnia, że to był strzał. Za dobrą postawę w pierwszej połowie tego meczu, jeden punkt trafił na konto Pawła Golańskiego, który został nowym-starym liderem rankingu.

Kontakty Świra za 25. kolejkę:

*** 3 Konktakty:

Marian Kelemen (Śląsk Wrocław) – tak jak napisano wyżej – niesamowity występ golkipera Śląska. Koledzy i kibice mogą podziękować mu za wygranie meczu z GKS-em i za to, że Śląsk mimo kiepskiej formy wciąż gra o mistrzostwo.

** Kontakty:

Dusan Kuciak (Legia Warszawa) – bardzo pewny występ przeciwko Ruchowi, w drugiej połowie uratował trzykrotnie Legię przed utratą bramki.
Michał Kucharczyk (Legia Warszawa) – zdobył bardzo ważną bramkę, kto wie czy nie decydującą o tytule mistrza Polski.

* 1 Kontakt:

Marcin Budziński (Cracovia) – od jakiegoś czasu to najlepszy gracz Cracovii. Choć jak sam twierdzi – „talentu ma niewiele” to ostatnie mecze wychodzą mu całkiem całkiem.  Gracz meczu Cracovia – Podbeskidzie.
Saidi (Cracovia) – można powiedzieć, że w meczu z Podbeskidziem wreszcie zagrał tak jak od niego się tego oczekuje.
Arkadiusz Radomski (Cracovia) – dowodził dobrej dziś defensywie Cracovii w wygranym meczu z Podbeskidziem.
Daniel Ljuboja (Legia Warszawa) –  w meczu z Ruchem sporo walczył, brał udział w akcji bramkowej na 1:0 oraz zdobył gola nr 2.
Michał Żewłakow (Legia Warszawa) – pewny występ doświadczonego stopera w meczu na szczycie
Iniaki Astiz (Legia Warszawa) – podobnie jak Żewłakow
Maciej Jankowski (Ruch Chorzów) – co prawda gola nie zdobył, ale był chyba najlepszym graczem Ruchu w przegranym starciu z Legią
Maciej Makuszewski (Jagiellonia Białystok) – zdobywca zwycięskiej bramki dla Jagiellonii w meczu z Wisłą. W całym meczu grał na dobrym poziomie.
Łukasz Sapela (GKS Bełchatów) – bramkarz GKS-u jest w tej rundzie bardzo nierówny – nieraz broni jak w transie, by za tydzień puszczać szmaty. Tym razem jednak zaliczył pozytywny występ, pozostający jednak w cieniu wyczynów Kelemena.
Łukasz Broź (Widzew Łódź) – za pracowitość w defensywie
Marcin Kaczmarek (Widzew Łódź) – za „całokształt twórczości”
Wojciech Łobodziński (ŁKS Łódź) – musiał harować za dwóch
Antoni Łukasiewicz (ŁKS Łódź) – naturalnie za piętkę
Aleksandar Tonew (Lech Poznań) – kto oglądał mecz z Koroną, ten wie… kto nie widział – niech nadrobi zaległości. Takie bramki widuje się rzadko. Ja widziałem na żywo, ale uderzenie było na tyle silne i błyskawiczne, że większość osób w okół mnie zauważyła piłkę dopiero jak trzepotała w siatce Korony, bo akurat w tym momencie gapili się na co innego. Zresztą gra Lecha nie zwiastowała w tym meczu nawet przez moment, że może paść gol.
Paweł Golański (Korona Kielce) – w drugiej połowie, on i cała drużyna kolokwialnie mówiąc stanęli na boisku, ale do przerwy występ Golańskiego zasługiwał na oklaski.
Tomasz Lisowski (Korona Kielce) – podobnie jak Golański, gdyby nie słabsza druga połowa musiał bym dać przynajmniej jeden kontakt więcej.
Kamil Kuzera (Korona Kielce) – za walkę i za trafienie do siatki w 45. minucie, efektownym strzałem głową z baaaardzo ostrego kąta.
Hubert Wołąkiewicz (Lech Poznań) – napracował się dużo w defensywie.
Michał Pazdan (Górnik Zabrze) – to już pomału staje się tradycją. Mało efektowny, ale cholernie efektywny defensywny pomocnik Górnika.
Aleksander Kwiek (Górnik Zabrze) – lider środka pola w Górniku. Zabrzanie wygrywają mecze, a on ich do tego prowadzi. Tak było też w meczu z Polonią.
Oleksandr Szeweluchin (Górnik Zabrze) – miałem dużo wątpliwości co do gry tego piłkarza we wcześniejszych meczach, ale ostatnie dwa tygodnia nakazują mi jeszcze raz zastanowić się nad postawą Ukraińca.
Szymon Pawłowski (Zagłębie Lubin) – za asystę przy bramce zapewniającą wygraną oraz za przyzwoitą grę w całym spotkaniu z Lechią.
Adam Banaś (Zagłębie Lubin) – za wybronienie wygranej Zagłębia – twarzą, głową i nogami.
Maciej Małkowski (Zagłębie Lubin) – za pewne wykończenie, niełatwej przecież sytuacji bramkowej.