Kobieca sztafeta 4×400 w pięknym stylu skończyła piękne mistrzostwa!

Stadion Olimpijski w Londynie

Sztafeta kobiet 4×400 metrów zdobyła brązowy medal MŚ w lekkoatletyce Londyn 2017. Był to ósmy krążek dla Polski na zakończonej dziś imprezie. Nasi reprezentanci zajęli ósme miejsce w klasyfikacji medalowej oraz czwarte w punktowej.

W ostatnim dniu odbyło się jedenaście finałów, a w sześciu startowali Polacy. Przed południem rywalizowali chodziarze i chodziarki. Te drugie – po raz pierwszy także na 50 km. Konkurencja ta była zresztą dośc kuriozalna, bo wystartowało tylko siedem pań, z czego do mety dotarły cztery… Złoto zdobyła Portugalka Henriques. Krótszy dystans wygrała zaś Chinka Yang.

U Panów na 50 km triumfował w wielkim stylu Francuz Diniz, na 20 km najlepszy był Kolumbijczyk Alevaro. Na długim dystansie najlepszy z Polaków – Rafał Augustyn był siódmy, na krótszym – Artur Brzozowski zajął dwunastą lokatę.

Wieczorem na stadionie rozegrano kolejnych siedem konkurencji – dwie techniczne i pięć biegowych, z kończącymi mistrzostwa sztafetami 4×400. To właśnie tam wydarzyła się miła dla nas niespodzianka – nasze panie dobiegły na metę tylko za USA i Wielką Brytanią, sięgając po brązowe medale. Nasze pobiegły w składzie, który zaskoczył wszystkich. Trenerzy w ostatniej chwili zdecydowali się jednak wystawić na czwartą zmianę, kontuzjowaną ostatnio Justynę Święty. Oprócz niej wystąpiły też Małgorzata Hołub, Iga Baumgart i Aleksandra Gaworska. W finale męskim, nasz młody zespół dobiegł na metę siódmy, wygrał Trynidad i Tobago przed USA i Wielką Brytanią.

W skoku wzwyż klasą dla siebie był Katarczyk Barshim, zaliczając w pierwszych podejściach wszystkie wysokości do 2,35. Próby na 2,40 były nieudane. Srebro dla Rosjanina Łysenki, a brąz niespodziewanie dla Syryjczyka Ghazala. W rzucie dyskiem dominację potwierdziła Chorwatka Perković, która prowadziła od początku konkursu. Pod koniec postraszyła ją Australijka Australijka Stevens, bijąc rekord swojego kontynentu, ale dało jej to jedynie srebro. Brąz dla Francuzki Robert-Michon.

Na bieżni na 1500 m siódmy był Marcin Lewandowski. Wygrali Kenijczycy – Manangoi przed Cheruiyotem. Na podium zmieścił się jeszcze Norweg Ingebrigtsen. Z rekordem życiowym i szóstym miejscem finał 800 metrów zakończyła natomiast Angelika Cichocka. Z biegaczkami takimi jak Caster Semenya czy Francine Niyonsaba z Burundi szans jednak nie miała. Stawkę medalistek uzupełniła urodziwa Amerykanka Ayee Wilson. Na 5000 m złoto powędrowało do Kenijki Obiri, Ayana z Etiopii była druga, a trzecia reprezentująca Holandię Hassan.

Klasyfikację medalową zdecydowanie wygrała ekipa USA z 30 medalami. Drugie miejsce dla Kenii, a trzecie dla RPA. Polska na ósmym miejscu. Jeszcze lepiej poszło nam w rankingu punktowym, gdzie zajęliśmy czwartą lokatę.