Eric Frenzel z pierwszym złotem w kombinacji, fatalny Lamy-Chappuis

Niemiec Eric Frenzel utrzymał prowadzenie wywalczone w skokach i zdobył złoty medal w kombinacji norweskiej na ZIO Soczi 2014. 39. miejsce zajął Adam Cieślar. Dopiero 35. był obrońca trofeum Jason Lamy-Chappuis.

Liderujący w Pucharze Świata Frenzel skoczył 103 m i uzyskał łączną notę 131,5 pkt. Pozwoliło mu to wyprzedzić Japończyka Akito Watabe (100,5 m) o 1,5 pkt, czyli 6 sekund na trasie biegu. Trzecie miejsce w skokach zajął Rosjanin Jewiegnij Klimow – 99 m. Jego strata na starcie biegu pościgowego to jednak już 27 sekund.

Na ósmym miejscu sklasyfikowano największą gwiazdę kombinacji norweskiej – Francuza Jasona Lamy-Chappuis. Skoczył on 98 m i będzie musiał odrobić 31 sekund do lidera, jeśli marzy o obronie złota z Vancouver. Zadowoleni mogą być reprezentanci Norwegii, zwłaszcza świetnie biegający Magnus Moan. Co prawda sklasyfikowano go na 14. miejscu, ale strata 48 sekund nie jest dla niego wielkim problemem przed drugą częścią rywalizacji.

Kiepsko skoczył Adam Cieślar – Polski jedynak w stawce zajmuje 42. miejsce i traci 1:50 do prowadzącego Niemca.

Wyniki po skokach:

1. Frenzel
2. Watabe + 0:06
3. Klimow + 0:26
4. Kato + 0:30
5. Klapfer + 0:30
5. Edelmann + 0:30

42. CIEŚLAR + 1:50

Podczas biegu Watabe i Frenzel szybko „połączyli” siły i razem zaczęli mknąć do mety. Po 2,5 km mieli 29 sekund przewagi nad grupą pościgową prowadzoną przez Austriaka Klapfera. Był w niej już także wspomniany Moan. Po kolejnym okrążeniu na prowadzeniu nic się nie zmieniło, ale Japończyk i Niemiec wyprzedzali bardzo duży pościg już tylko 0 ok. 20 sekund. Tempo w „peletonie” dyktowali dwuboiści z Norwegii – Moan oraz Krog, który zaczynał bieg ponad minutę po liderach – był 20. w skokach.

Trzecia runda mogła być kluczowa dla losów rywalizacji. Na czoło w grupie pościgowej wysunął się kapitalnie biegnący Włoch Pittin (25. w skokach – 1:12 straty) i przewaga liderów zaczęła topnieć w oczach. Na początku ostatniej rundy było to już tylko 13 sekund. W pewnym momencie okazało się jednak, że Pittin nie wsparcia w żadnym z ośmiu towarzyszy biegu, dzięki czemu prowadząca dwójka złapała drugi oddech.

Po dziewięciu kilometrach Akito Watabe jechał przed Ericiem Frenzelem, a w peletonie szaleli Moan i Krog, jasnym stało się, że dystansu jest zbyt mało, by dogonić ucieczkę. Wjeżdżając na stadion Niemiec zgubił Japończyka i zapewnił sobie złoty medal. Watabe spokojnie dojechał na drugim miejscu, a brązowy medal wywalczył Magnus Krog.

Odległe 35. miejsce zajął obrońca trofeum Lamy-Chappuis, 38. był zaś Adam Cieślar.

Wyniki:

1. Frenzel (GER)
2. A. Watabe (JPN) + 0:04,2
3. Krog (NOR) + 0:08,1
4. Pittin (ITA) + 0:09,3
5. Moan (NOR) + 0:12,7

39. CIEŚLAR + 3:18,5


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/