Kowalczyk 27. podczas inauguracji sezonu

Justyna Kowalczyk zajęła 27. miejsce w pierwszych w sezonie zawodach PŚ w biegach narciarskich. Bieg na 10 km techniką dowolną wygrała Marit Bjoergen.

Kowalczyk nie zapowiadała wielkiego rezultatu na krętej trasie w szwedzkim Gaellivare. Biegnąca z 76. numerem Polka rozpoczęła swój bieg zgodnie z oczekiwaniami, czyli przeciętnie. Po przebiegnięciu 2.3 km była na 12. miejscu, prowadziła oczywiście Marit Bjoergen.

Na pomiarze czasu 6.9 km prowadzenie utrzymała Norweżka, świetnie jechała też jej rodaczka Terese Johaug, Szwedka Kalla, oraz niespodziewanie, specjalistka od sprintów – Amerykanka Kilkkan Randall.

Na mecie kolejność była następująca: zwyciężyła Bjoergen, druga była Johaug (strata 12 sekund), a trzecia Randall (26 sek). Kowalczyk dojechała na 27. miejscu, tracąc 1 min. 23 sek.

Obserwację pierwszych w sezonie zawodów w sezonie utrudniała fatalna realizacja telewizyjna i awaria internetowego systemu pomiaru międzyczasów.

Jutro w Gaellivare sztafeta 4×5 km, następne zawody indywidualne w Kuusamo w najbliższy piątek (sprint techniką klasyczną).

Wszystko o Pucharze Świata w biegach >>

Sylwia Jaśkowiec zajęła 44. miejsce, a Paulina Maciuszek była dziesięć miejsc niżej.