Kowalczyk nokautuje w klasyku

We włoskim Toblach rozegrano 5. etap Tour de Ski 2012/13 – bieg kobiet techniką klasyczną na 3,3 km. Zdecydowanie wygrała go Justyna Kowalczyk.

Na trasie usytuowano kilka dość wymagających podbiegów, spodziewano się, że właśnie one w połączeniu z ulubioną dla Justyny Kowalczyk techniką klasyczną, sprawią że Polka będzie bezkonkurencyjna na trasie 5. etapu.

Bieg odbywał się w dobrych warunkach pogodowych – świecące słońce i dodatnia temperatura nie sprawiały żadnych trudności i trasy były dobrze przygotowane.

Z wcześniej biegnących zawodniczek świetnie spisywały się Finki – Saarinen, Lahteenmaki i Kylloenen. W klasyfikacji generalnej groźna była jednak tylko ta ostatnia. Ostatecznie najlepiej z tej trójki wypadła Lahteenmaki, która zajęła drugie miejsce. Czwarta była Kylloenen, a tuż za nią uplasowała się Saarinen.

Słabiej, ale zgodnie z oczekiwaniami pojechały Charlotte Kalla i Terese Johaug. Szwedka zajęła 9, a Norweżka szóste miejsce.

Wszystkie wymienione wyżej zawodniczki dzieliło zaledwie kilka sekund – różnica między drugą a dziewiątą była mniejsza niż dziesięć sekund. Pogrom urządziła im jednak Justyna Kowalczyk, która już po pokonaniu 2,4 km prowadziła 15 sekund przed Lahteenmaki. Na ostatnim kilometrze zwiększyła jeszcze tą przewagę do 16,5 sekundy. Trzecia była Norweżka Astrid Jacobsen.

W klasyfikacji generalnej Polka ma już ponad minutę przewagi nad Kallą i Johaug.

„Spodziewałam się dobrego biegu, ale rezultat jest zaskakujący. Świetnie jechały mi dziś narty, choć warunki były dość trudne do biegania klasykiem. Czuję się zdecydowanie lepiej niż wczoraj, a jeszcze jutro kolejny bieg klasykiem” – skomentowała po biegu Justyna Kowalczyk.