Kowalczyk zapewniła sobie wygraną w TdS?

W Val di Fiemme odbył się szósty, przedostatni już, etap Tour de Ski. Kobiety rywalizowały w biegu masowym na 10 km techniką klasyczną. Wygrała go w pięknym stylu Justyna Kowalczyk, osiągając ponad 30 sekund przewagi nad drugą Kristin Steirą. Terese Johaug zajęła 4. miejsce.

Przed zawodami spekulowało się nie o tym kto wygra, ale o tym z jaką przewagą na metę przyjedzie Justyna Kowalczyk – 10 km klasykiem to jej koronny dystans. Polka miała zatem szansę wyraźnie odskoczyć najgroźniejszym rywalkom w klasyfikacji generalnej cyklu – Charlotte Kalli  iTeresie Johaug. Dodatkowych emocji dodawał fakt, że w dwóch miejscach na trasie ustawiono lotne finisze, na których do zdobycia było 15 sekund bonifikaty (punktowało 10 najlepszych na każdym finiszu).

Pierwszy finisz na 1,9 km wygrała oczywiście Kowalczyk, która od początku trzymała się na czele. O dziwi Kristin Steira zabrała Teresie Johaug 3 sekundy, zajmując drugie miejsce.

Mniej więcej 5 km wytrzymały Norweżki za plecami Kowalczyk. Najpierw odpadła Heidi Weng, potem straciły Johaug i Steira. Na drugi lotny finisz Polka przyjechała 6 sekund przed Terese. Na czwartym miejscu, swoim tempem jechała Krista Lahteenmaki.

Przed metą Kowalczyk pokazała kto króluje w tym biegu, rywalki traciły dystans w zastraszającym tempie i przegrały z nią ponad pół minuty. Druga dojechała Steira (+ 0:33), a trzecia finiszowała Lahteenmaki, wyprzedzając na ostatniej prostej Johaug (Norweżka straciła 41 sekund). Tym samym Finka odebrała Norweżce kolejne 5 sekund w klasyfikacji generalnej TdS.

Przewaga Justyny w całym cyklu wynosi już 2:08 nad Johaug, co w praktyce oznacza, że Polka ma niemal pewne zwycięstwo w Tour de Ski.

Wyniki biegu na 10 km:

  1. Kowalczyk
  2. Steira + 0:33
  3. Lahteenmaki + 0:39
  4. Johaug + 0:41
  5. Saarinen + 1:02
  6. Wiken + 1:02
  7. Weng + 1:03
  8. Niskanen + 1:04
  9. Roponen + 1:04
  10. Haag + 1:04

—-
18. Kalla +  1:32
40. Kubińska + 2:55
46. Maciuszek + 3:16

***

Klasyfikacja i terminarz TdS >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/