Król Lew

Wbrew pozorom nie będzie dzisiaj o Mustafie i łzach, ale rywalizacji. Tytułowym lwem jest Karim Benzema, który z kota awansował na pozycję głównego drapieżcy i kilera w ekipie Blancos.

Początki z Jose Mourinho miał ciężkie. Częste przesiadywanie na ławce i dobra forma Higuaina sprawiła, że kibice uważali Francuza za nietrafiony transfer, których Real nie bójmy się tego powiedzieć miał bez liku. Kontuzja pleców Argentyńczyka spowodowała, że Karim wrócił do podstawowej jedenastki. Trudno nie wiązać jego przemiany z pojawieniem się w Madrycie Zinedine Zidana. Rozmowy z byłym Galactico oraz Mourinho miały wpływ na to, iż były zawodnik Lyonu zaadaptował się w Madrycie . Odpłacił się The Special One piętnastoma ligowymi bramkami. W tym na koncie ma już 16 goli i 8 asyst we wszystkich klubowych rozgrywkach.

Dziewiątka z ospałego napastnika stał się złoczyńcą grasującym nie tyle w polu karnym, co w środku pola. Rozgrywa piłkę, asystuje, strzela, jest kreatorem gry. Wygryzł ze składu Gonzalo Higuaina, choć gdy obaj pojawiają się w wyjściowym składzie idealnie się uzupełniają i zapisują w pomeczowych statystykach. Pipita do 16 trafień może dopisać tylko dwie asysty w LM.  Jest on goleadorem, czyhającym w polu karnym na piłkę. Piłka wpada do bramki zanim ktokolwiek się orientuje.  Do ofensywnego tercetu należy doliczyć Christiano Ronaldo z 26 bramkami, w tym jedną z Granadą w ostatniej minucie meczu. Zupełnie inaczej wygląda jego statystyka celnych uderzeń z rzutów wolnych, gdzie na prawie 30 prób w tym sezonie nie trafił ani razu. Nawiązując do wyżej wymienionego spotkania, w trakcie drugich 45 minut boisko z lekkim urazem musiał opuścić Benzema. Lista kontuzjowanych wydłuża się z meczu na mecz, co w obliczu styczniowego i lutowego maratonu jest złym znakiem. Pepe, Coentrao, Di Maria, Arbeloa, Carvalho, nawet jeśli Jose Mourinho ma do dyspozycji długą ławkę. Część z tych zawodników zmaga się z lekkimi urazami, ale nie można wykluczyć kolejnych kontuzji. Już 10 stycznia Królewscy rozegrają rewanżowe spotkanie w ramach Copa del Rey w Andaluzji z miejscową Malagą. W pierwszym spotkaniu padł wynik 3:2, choć goście do przerwy prowadzili dwoma golami. „Suszarka” w przerwie meczu dobrze wpłynęła na zawodników, którzy w odstępie dziesięciu minut trzy razy wpakowali piłkę do siatki. Za trzy dni na La Rosaleda, od wygrania tego spotkania zależeć będzie, czy Real już w ćwierćfinale rozegra dwumecz z FC Barceloną, która ma już prawie pewny awans do tej fazy. Z Camp Nou jej rywal Osasuna wyjechał z bagażem czterech bramek.

Co warte odnotowania w spotkaniu osiemnastej kolejki La Liga- trzy asysty zaliczył Mesut Özil, wracający powoli na dobre tory. Zawodnik kreatywny, który błyszczał w pierwszym roku w Realu, w tym zanotował spadek formy. Sezon 2010/11 był dla niego intensywny, był jednym z najbardziej eksploatowanych graczy.  Trudno utrzymać wysokie loty przez dwa sezony. Zupełnie inaczej El Mago spisuje się w reprezentacji, gdzie imponuje rozgrywaniem i podaniami.

Sześć punktów przewagi nad Blaugraną cieszy, ale nie pozwala zwolnić, gdyż główni rywale do wygrania ligi jutro rozegrają swoje spotkanie, a o punkty nie będzie im łatwo. Derbowy pojedynek z Espanyolem, w dodatku na Cornellá-El Prat będzie dla Katalończyków sprawdzianem. W tym sezonie zgubili na wyjazdach wystarczająco dużo punktów by martwić się o wynik. Czy nowy rok rozpoczną na plus?

Kasia Bącalska

Dziennikarstwem zainteresowałam się paradoksalnie w klasie dziennikarskiej. Zaczynałam od organizacji wydarzeń kulturalnych w Katowicach m.in (Tydzień Teatrów Lalkowych), reportaży z „dzielnicy”, felietonów sportowych dla gazetki szkolnej i tekstów „do szuflady”. Przestało mi to wystarczać i zaczęłam publikować na pubsport.pl (znaleźć mnie też możecie na blogu – jedenastunamurawie.blox.pl) oraz na portalu transfery.info. W marcu tego roku poprowadziłam prezentację zawodników GKS Katowice wespół z Radosławem Bryłką – rzecznikiem klubu. Od października studentka…..choć jeszcze nie wie jaki kierunek i lokalizację weźmie na ster.