Kto powinien reprezentować Afrykę na Pucharze Konfederacji?

Puchar Konfederacji 2013 odbędzie się latem w Brazylii. Zagrają na nich mistrzowie wszystkich kontynentów, najwięcej emocji wzbudza nominacja reprezentanta Afryki. 

W 2012 roku tytuł mistrzów Czarnego Lądu wywalczyli Zambijczycy i gdyby nie zmiana regulaminowa, wymuszająca rozegranie Pucharu Narodów także w 2013 – Miedziane Pociski mogłyby szykować się na brazylijską przygodę. Sęk w tym, że afrykańska federacja postanowiła wysłać na turniej mistrza z tego roku, a nie Zambię.

Jak wiadomo Zambijczycy nie obronią tytułu, gdyż we wtorek pożegnali się z mistrzostwami w RPA. Rozżalony takim obrotem spraw trener Herve Renard zaatakował CAF i stwierdził, że to jego zespół zasłużył na szansę reprezentowania Afryki. Proponuje, by rozegrać specjalny pojedynek między mistrzem nowym, którego poznamy 10 lutego i mistrzem starym, czyli Zambią.

Francuz ma jednak świadomość, że do takiego rozwiązania nie dojdzie. Jego zdaniem Federacja jest szczęśliwa z wyeliminowania Zambii, gdyż postrzega ten zespół jako, niezbyt „seksowny” i sławny do reprezentowania całego kontynentu na Pucharze Konfederacji.

Teoretycznie Renard ma chyba trochę racji i proponowany przez niego baraż mógłby być sprawiedliwym pomysłem. Powiedzmy jednak szczerze – po tym co jego drużyna pokazała „przed chwilą” na stadionach RPA, jej odpadnięcie jest bez szkody dla widowiska – ani tego trwającego, ani tego zaplanowanego na czerwiec. Ostatnią rzeczą jaką można powiedzieć o postawie Zambii na PNA 2013, jest to, że był to „sexy futbol”. Ekipa Chipolopolo zremisowała wszystkie mecze i w żadnym nie pokazała namiastki formy, uprawniającej do myślenia o obronie trofeum. Jest pierwszym od 1992 roku mistrzem, wyeliminowanym w fazie grupowej następnego PNA.

Reprezentant Afryki na Pucharze Konfederacji zagra w grupie B, gdzie zmierzy się kolejno z Tahiti, Urugwajem i Hiszpanią.

***

Puchar Narodów Afryki  2013 >>


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/