Kultura fizyczna – odcinek 6

Kolejny odcinek „Kultury fizycznej” to rekomendacje znakomitego filmu bokserskiego i dwóch ciekawych książek poświęconych piłce nożnej. Pierwsza dotyczy kulisów futbolu, zaś druga opowiada o rywalizacji utytułowanych trenerów. Tym razem będzie krótko, ale na temat.

Film: Za wszelką cenę

Filmowe arcydzieło. Już od dłuższego czasu przymierzałem się do obejrzenia tego filmu, lecz zrobiłem to nie dawno. Zdecydowanie późno, gdyż obraz słynnego Clinta Eastwooda do pozycja obowiązkowa zarówno dla miłośników sportu (zwłaszcza boksu), jak i dla fanów kina. Trzydziestoletnia Maggie Fitzgerald (w tej roli Hilary Swank) prosi emerytowanego trenera (granego przez Eastwooda) o pomoc w celu osiągnięcia sukcesu na zawodowych ringach. Jednak pan Frankie Dunn nie zamierza się na to zgodzić, gdyż w swojej długiej trenerskiej karierze nie prowadził kobiet. Dziewczyna, która nie ma bokserskiego doświadczenia nie daje jednak za wygraną, więc wiekowy szkoleniowiec zamierza wziąć zawodniczkę pod swoje skrzydła. Na początku Maggie pokonuje rywalki i wszystko wskazuje na to, że jej kariera będzie obfitowała w zdobywanie wielu mistrzowskich pasów. Jednak jedna z walk odmienia  nie tylko karierę, ale także życie bohaterki. Historię przedstawioną w filmie opowiada Eddie Scrap, były pięściarz, obecnie pracownik sali treningowej, w którego rolę wcielił się Morgan Freeman (aktor jest narratorem podobnie jak w kultowym filmie „Skazani na Shawshank”). Opowieść wykracza daleko poza sport, dotyka ważnych tematów, budzi wątpliwości, skłania do przemyśleń. Film zebrał nie tylko dobre recenzje wśród widzów, ale także uznanie krytyków. Został nagrodzony czterema Oscarami. Za swoje role statuetki zgarnęli Swank i Freeman, nagrodę za reżyserię odebrał Eastwood, ale dzieło przede wszystkim zostało uznane przez Akademię najlepszym filmem w roku 2005. Po za tym Złote Globy i inne wyróżnienia trafiły do ludzi, którzy tworzyli ten – bez dwóch zdań – wybitny obraz. Po film po prostu trzeba sięgnąć. Jest to wielkie kino, które na długo zostaje w pamięci.

Książka: Futbol jeszcze bardziej obnażony

Jakiś czas temu do księgarni i sklepów trafiła kontynuacja bestsellera „Futbol obnażony”. Książka napisana przez anonimowego angielskiego piłkarza odbiła się szerokim echem. Tym razem futbol miał być obnażony przez tajemniczego zawodnika jeszcze bardziej. Miałem okazję przeczytać pierwszą część, a teraz zapoznać się z kolejną. Trzeba przyznać, że wspomnienia gracza znającego od podszewki realia panujące w Premier League czyta się znakomicie. Ich najnowsza część jest jeszcze ciekawsza, porusza wiele wątków, jak choćby gra za granicą, depresja, która często obecna jest w świecie sportu, o czym w ostatnich latach mówi się coraz więcej, ale także imprezy piłkarzy, narkotyki i wiele innych wątków. Wiadomo, że do niektórych historii pewnie należy podchodzić spokojnie, a to co przekazuje postać anonimowa trudne jest do zweryfikowania, ale bez wątpienia warto zanurzyć się w lekturę, by lepiej zgłębić kulisy futbolu, poznać wiele anegdot i przenieść się za pomocą wyobraźni do świata wielkiej piłki. „Anonimowy” snuje przypuszczenia, co do tego jak futbol będzie wyglądał w przyszłości. Przybliża nam sylwetkę wielkiego przed laty piłkarza Paula Gascoigna. Nie brakuje też ciekawych opowieści ze zgrupowań i piłkarskich podróży. Książka jest także okraszona porcją humoru, trochę specyficznego, być może nie każdemu przypadającego do gustu, ale sprawiającego, że całość czyta się bardzo dobrze. Nie mam wątpliwości, że po lekturę warto sięgnąć z kilku względów, zwłaszcza jeśli lubi się piłkę nożną.

Książka: Mourinho vs. Guardiola

Książka Juana Carlosa Cubeiro i Leonor Gallardo to porównanie dwóch wybitnych trenerów – Pepa Guardili i Jose Mourinho pod względem zarządzania drużyną. Jest to publikacja nie tylko o futbolu, ale także o biznesie. Przed przeczytaniem książki nie sądziłem, że będzie ona w stanie tak bardzo mnie wciągnąć. Oczywiście jest sporo lepszych książek, ale tę również można ocenić bardzo pozytywnie. Nie brakuje ciekawostek dotyczących obu szkoleniowców. Dzieło pokazuje także jak pracowici i ambitni są Hiszpan i Portugalczyk i jakie cele zakładają sobie w życiu. Nawet jeśli czytelnik nie jest fanem któregoś z panów, zagłębiając się w lekturę czuje dla obu z nich podziw i jest gotów przyklasnąć za ciężką pracę i podejście do zawodu. Znajdziemy tam również życiorysy obu trenerów, a także metody, które przyniosły im liczne sukcesy z prowadzonymi przez nich klubami. Po książkę powinni sięgnąć nie tylko fani futbolu, ale także osoby działające w biznesie, zarządzający ludźmi, czy szefowie korporacji. Całość okraszona jest wieloma cytatami i odniesieniami do historii, kultury, czy filozofii. Autorzy przytaczają definicje wielu pojęć oraz odnoszą się do teorii współczesnych badaczy zajmujących się zarządzaniem i przywództwem. Specyficzna forma książki, która ma charakter analizy naukowej sprawia, że może ona nie każdemu przypaść do gustu, ale moim skromnym zdaniem warto do niej zajrzeć, by pogłębić swoją wiedzę.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018