Legalni bukmacherzy: sprawdź aktualną sytuację w Polsce

Od wejścia w życie nowej Ustawy Hazardowej minęło już trochę czasu. Polski rynek się zmienił, a przede wszystkim zwęził. Czym się charakteryzuje legalny bukmacher? Sprawdźmy co trzeba zrobić, by nim być i kto w ogóle działa w naszym kraju zgodnie z prawem.

Ustawa Hazardowa 2017

28 grudnia 2016r. została podpisana przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę, a następnie weszła w życie 1 kwietnia 2017r. Wtedy zaczęły obowiązywać jej główne postanowienia, ale w praktyce objęła rynek dopiero 1 lipca bieżącego roku, a więc niecałe trzy miesiące temu.

Rodzimy rynek do ostatnich nowelizacji był prawie całkowicie nieuregulowany. Zmiany były zapowiadane już jakiś czas temu, ale realne działania nadeszły dopiero niedawno. Gracze liczyli, iż rząd postara się o jak najbardziej liberalne rozwiązanie i przedstawi tzw. model duński, czyli 20% podatek od zysku brutto. Zamiast tego, zdecydowano się na 12% od obrotu, którym zostali oczywiście obarczeni gracze.

Przed Ustawą Hazardową 2017 użytkownicy także płacili 12% podatek, ale tylko w określonych zakładach bukmacherskich. Wspomniane opodatkowanie było omijane dzięki bukmacherom, którzy działali na podstawie licencji Maltańskich itp., ich siedziby nie były zarejestrowane w Polsce, ale w rajach podatkowych. Większość graczy, którzy nie czuli przywiązania do legalnych bukmacherów, decydowało się na grę online u operatorów bez polskich licencji. Najbardziej stratny był w tym Skarb Państwa, który nie otrzymywał pieniędzy do budżetu. Usługi świadczone przez internet nie podlegały opodatkowaniu, więc były nielegalne.

Legalni bukmacherzy to?

Przejdźmy więc do meritum sprawy i przyjrzyjmy się jakie warunki musi spełnić bukmacher, by można nazwać go legalnym:

  • Firma zarejestrowana w Polsce, siedziba na terenie kraju
  • Licencja wydana przez Ministerstwo Finansów (MF)
  • Nie jest umieszczony w Rejestrze Domen Zakazanych

Infografika 1. „Legalni operatorzy zakładów bukmacherskich w Polsce”. Źródło: zagranie.com/bukmacherzy

Na szybko: czym jest rejestr Domen Zakazanych? To lista firm, które nie zastosowały się do regulacji prawnych, a w dalszym ciągu świadczą usługi skierowane do obywateli mieszkających na terenie Polski.

Nie jest to lista, która tylko sobie wisi i nic nie znaczy. Każda domena wpisana na taki rejestr musi zostać zablokowana przez dostawcę Internetu, przez co użytkownicy nie mają do niej dostępu. W praktyce oznacza to wykluczenie operatora z polskiego rynku.

Legalni bukmacherzy nie tylko stacjonarni

Jak można zauważyć na powyższym spisie legalnych operatorów, nie są to tylko firmy, które posiadają punkty stacjonarne. Bukmacherzy tacy jak forBET czy LV Bet skupiają się na zakładach bukmacherskich online i prawie nie posiadają salonów, w których można obstawiać.

lJak wiadomo, świat idzie w stronę mobilności i większość ludzi nie wyobraża sobie już życia bez smartphone’a czy komputera, a co za tym idzie, zakłady online to raczej dobre i przyszłościowe rozwiązanie. Przykład klasycznego bukmachera, który posiada rzeszę klientów obstawiających stacjonarnie to na pewno Totolotek i Fortuna. Oba tuzy polskiego rynku posiadają jednak bogate oferty na swoich stronach internetowych i także przyciągają na nie wielu graczy.

Siedmiu operatorów, którzy otrzymali dotychczas licencję Ministerstwa Finansów posiada bardzo szeroką ofertę i gracze nie mają na co narzekać. Konkurencja, która odgrywa się pomiędzy nimi pozytywnie wpłynęła na rynek i go ukształtowała. Użytkownicy mają pewność, że jeśli obstawiają, u któregoś z wymienionych tutaj bukmacherów, to grają legalnie i zgodnie z prawem. Nie są wtedy narażenie na kary finansowe, które grożą obstawiającym nielegalnie.

Co z operatorami zagranicznymi?

Odeszli z rynku. Większość z nich zaczęła wycofywać się już po 1 kwietnia, a ostatni, którzy do końca czyli, że uda im się obejść nowe prawo zrobili to 1 lipca. Są oczywiście operatorzy, którzy nie zgadzają się z nowelizacją ustawy i uważają, że prawo UE jest ważniejsze i dlatego mogą dalej świadczyć usługi w postaci zakładów wzajemnych.

Ich domeny są jednak blokowane, a gracze, którzy chcą u nich obstawiać muszą liczyć się z konsekwencjami, problemami z wpłatą i wypłatą środków. Banki także są zaangażowane w blokowanie przelewów do nielegalnych operatorów.

wpis gościnny


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/