Liga Mistrzów: huczne pożegnanie Chelsea

Zakończyła się faza grupowa Ligi Mistrzów UEFA. Prezentujemy podsumowanie ostatniego dnia okraszone materiałami wideo. /pojawią się wkrótce/

Uwaga! Nie odpowiadamy za treść i ewentualne usunięcie nagrań wideo. Umieszczamy tylko materiały znalezione w sieci.

Grupa E:

Najczarniejsze obawy kibiców Chelsea spełniły się w pierwszych czterdziestu pięciu minutach gry. Dotyczyły, nie meczu na Stamford Bridge, a potyczki Szachtara z Juventusem. Remis w tamtym spotkaniu urządzał jednych i drugich, a eliminował z gry londyńczyków. Pierwsza połowa w Doniecku to spokojna i niezbyt efektowna gra. Minimalną przewagę miał Juventus.

W tym samym czasie the Blues wykonywali swoją część planu – prowadzili 2:0 z Nordsjaelland. Mecz śmiało można uznać „karnym”. W pierwszej połowie sędzia podyktował aż 3 jedenastki. Pierwszą zmarnował gracz gości Stokholm, drugą Edin Hazard. To kolejnego karnego dla Chelsea podszedł już David Luiz i dał prowadzenie gospodarzom. Tuż przed przerwą podwyższył Torres.

Wszystko rozstrzygnęło się w jedenastej minucie po wznowieniu spotkań. Chelsea zdążyła w tym czasie podwyższyć na 4:1, ale otrzymała potężny cios z Doniecka. Po samobójczym trafieniu Kuchera, Juventus objął prowadzenie i obrońcom trofeum pozostawało tylko modlić się o cud, w postaci dwóch goli dla Szachtara.

Gdy londyńczycy urządzali sobie huczne pożegnanie, zdobywając kolejne gole, gracze Szachtara niemrawo i nieskutecznie walczyli o wyrównanie. Juventus dzięki wygranej 1:0 zajął pierwsze miejsce w grupie, Szachtar wyeliminował Chelsea dzięki lepszemu bilansowi bezpośredniego dwumeczu.

Grupa F:

W tej grupie niewiadomą było tylko to kto ją wygra. Bayern potrzebował przynajmniej tylu punktów ile zdobędzie Valencia i plan wykonał pokonując u siebie Bate. Co ciekawe, Bawarczycy tuż po przerwie (było jeszcze 1:0) stracili Boatenga, ukaranego czerwoną kartką. Bate także kończyło w dziesiątkę, a do końca padły jeszcze 4 bramki.

Hiszpanie też zdobyli 3 punkty – pokonując autsajdera z Lille.

Grupa G:

Celtic musiał zdobyć z Szachtarem więcej punktów niż Benfica z Barceloną. Między 21. i 39. minutą taki scenariusz się sprawdzał. Na Camp Nou było bezbramkowo, a Celtowie powadzili 1:0 po strzalie Hoopera. Wyrównujące trafienie Ariego przywróciło status quo sprzed 6. kolejki. Benfica miała w pierwszej połowie spotkania na Camp Nou sporą przewagę i kilka kapitalnych okazji. Grająca rezerwowym składem Barca średnio radziła sobie z wyjściem spod agresywnego presingu i narażała się na groźne akcje. Bramki jednak nie straciła – gracze z Lizbony byli tego dnia bardzo nieskuteczni.

W drugiej połowie na boisku pojawił się Leo Messi. Mimo, że zarysowała się przewaga gospodarzy, to wynik nie uległ zmianie. Z każdą minutą goście bardziej myśleli o obronie remisu i nasłuchiwali wieści z Glasgow. Ten minimalizm zemścił się na nich w 82. minucie, gdy  Commons wykorzystał karnego i dał prowadzenie Celticowi.

Końcówka potyczki na Camp Nou zmroziła krew w żyłach fanów Barcy. Messi zmarnował sytuację sam na sam i doznał kontuzji. Argentyńczyk opuścił boisko na noszach.

W piątej minucie doliczonego czasu Benfica miała piłkę meczową, najpierw Cardozo źle przyjął piłkę wychodząc sam na sam, a potem Pereira spudłował w doskonałej sytuacji, będąc 7 metrów przed bramką. Remis 0:0 oznacza, że dalej gra Celtic Glasgow i oczywiście Barcelona.

FC Barcelona – Benfica Lizbona 0:0

Celtic Glasgow – Spartak Moskwa 2:1 (1:1)

1:0 Hooper 21′
1:1 Ari 39′
2:1 Commons 82′-k

Grupa H:

Galatasaray miało los w swoich rękach – wygrana z Bragą dawała mu awans, niezależnie od wyniku potyczki Cluj z Manchesterem. W 33. minucie meczu na Estadio Municipal trafił jednak Mossoro i turecka drużyna znalazła się za burtą Ligi Mistrzów. Sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, gdy w 56. minucie starcia na Old Trafford Luis Alberto dał pięknym strzałem prowadzenie Cluj. Rumuni byli o 35 minut od przejścia do historii. Jeszcze żaden zespół z tego kraju nie wyszedł z grupy w LM.

Mniej więcej w tym samym czasie niezawodny Burak Yilmaz wyrównał stan konfrontacji w Bradze przywracając nadzieje Galatasaray.   Tureckich kibiców w ekstazę wprawił 20 minut później Aydin Yilmaz, zdobywając gola na wagę awansu do 1/8 finału.

Manchester United – CFR Cluj 0:1 (0:0)

0:1 Alberto 56′

Sporting Braga – Galatasaray 1:2 (1:0)

1:0 Mossoro 33′
1:1 Burak Yilmaz 57′
1:2 Aydin Yilmaz 77′