Canarinhos na dobry początek

Po emocjonującym sezonie ligowym, nadszedł czas na reprezentacyjne zmagania. Polacy – obrońcy tytułu, zainaugurują nowy sezon Ligi Światowej w Warszawie, na Torwarze, gdzie w piątek o 17.45 zmierzą się z reprezentacją Brazylii.

Tegoroczna, już 24. edycja World League, będzie dla Polaków prawdziwym wyzwaniem. Nie dość, że do walki staną jako obrońcy mistrzowskiego tytułu, to jeszcze grupa A, do której trafili, nie należy do najprostszych. Drogę po awans do turnieju finałowego w Argentynie utrudnią podopiecznym Anastasiego reprezentacje Brazylii, Francji, Bułgarii, USA i Argentyny. Pierwszym przeciwnikiem siatkarzy będą Canarinhos, z którymi Polacy zmierzą się w piątek na warszawskim Torwarze i w niedzielę na łódzkiej Atlas Arenie.

Tradycyjnie przygotowania Polaków do sezonu reprezentacyjnego rozpoczęły się w Spale. W trakcie trwającego około miesiąc zgrupowania, pod okiem włoskiego trenera, swoje umiejętności szlifowało 32 zawodników, z których Anastasi wybrał do rozgrywek Ligi Światowej 22. osobową kadrę. Tegoroczny obóz w Spale był wyjątkowy pod wieloma względami. Oprócz największej, jak do tej pory liczby siatkarzy, w trakcie zgrupowania Anastasi prowadził również szkolenie dla trenerów zespołów występujących w PlusLidze.

Możliwości, by przetestować dyspozycję zawodników przed początkiem sezonu było niewiele. Jedynym testem dla polskiej reprezentacji były mecze kontrolne z Serbią. W trakcie spotkania w Miliczu, które zakończyło się wygraną Polaków 3:1 zaprezentowała się „stara gwardia”. W kolejnym spotkaniu w Twardogórze (zakończonym przegraną 1:3), pokazała się zaś szóstka składająca się z debiutujących w kadrze zawodników. Z doskonałej strony zaprezentował się niezbyt znany do tej pory kibicom atakujący, Wojciech Włodarczyk, który od następnego sezonu zasili Skrę Bełchatów. Oprócz niego na boisku w Twardogórze pojawiali się także atakujący Asseco Resovii Rzeszów Dawid Konarski, rozgrywający Mistrza Polski Fabian Drzyzga, czy środkowy Skry Bełchatów Andrzej Wrona.

Choć Polakom udało się w ubiegłorocznej edycji Ligi Światowej pokonać Brazylijczyków aż trzy raz, to w tym roku podopieczni Bernardo Rezende będą zapewne chcieli wziąć odwet za swoje niepowodzenia. I choć trener Brazylijczyków nie będzie miał do dyspozycji Murillo, który przeszedł operację barku, to barw Canarinhos będą bronić między innymi, znany z polskich boisk Felipe Fonteles czy Wallace, który w ubiegłym sezonie grał w drużynie wicemistrza Brazylii, Sada Cruzeiro Vôlei.

Czy spełnią się obietnice trenera Anastasiego dotyczące dobrej postawy zawodników w meczach z Brazylią, przekonamy się już w piątek. Początek transmisji spotkania z warszawskiego Torwaru, o godzinie 17.45 na kanale Polsat Sport.

Dwunastka na mecz z Brazylią:

rozgrywający: Łukasz Żygadło, Fabian Drzyzga

przyjmujący: Bartosz Kurek, Michał Kubiak, Michał Winiarski, Michał Ruciak

środkowi: Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona, Marcin Możdżonek

atakujący: Zbigniew Bartman, Dawid Konarski

libero: Paweł Zatorski

Przypuszczalny skład Polaków: Piotr Nowakowski, Marcin Możdżonek, Bartosz Kurek, Michał Winiarski, Łukasz Żygadło, Zbigniew Bartman, Paweł Zatorski (libero)

Terminarz spotkań z Brazylią:

1. Warszawa, Torwar, 07.06. 17:45, transmisja: Polsat Sport

2. Łódź, Atlas Arena, 09.06 20.15, transmisja: Polsat Sport


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Karolina Wicińska
Oficjalnie studentka dziennikarstwa, a z zamiłowania poliglotka i psycholog sportowy. Wolne chwile spędza wędrując warszawskimi ulicami, a także śledząc na bieżąco wydarzenia związane z piłką nożną, siatkówką, skokami narciarskimi i F1.