Lille rozczaruje Francuzów

Czytam plotki transferowe dotyczące niedawno ogłoszonego mistrza Francji, Lille i obawiam się, że wkrótce klub bardzo rozczaruje kibiców ze swojego kraju.

Francuzi, zapatrzeni na wyczyny niemieckich drużyn, na pewno chcieliby pójść w ich ślady i awansować w rankingu UEFA. Więcej miejsc premiujących awansem do Ligi Mistrzów, wyższe notowania, większa renoma, ważniejsi sponsorzy i droższe umowy. To wszystko mogłoby czekać kluby, działaczy i kibiców Ligue 1. Ale tak się raczej nie stanie, bo Lille dużo w Europie nie ugra, podobnie jak reszta stawki znad Sekwany.

Nowy mistrz będzie dużym rozczarowaniem. Dlaczego? Bo po tak fantastycznym sezonie kibice mają rozbudzone apetyty na więcej. Liczą, że Gervinho, Hazard, Rami, Landreau i Obraniak pokażą teraz podobny kunszt na arenach Starego Kontynentu. Zanosi się jednak na to, że wielu wspomnianych graczy wkrótce zobaczymy gdzie indziej.

Zachęceni zainteresowaniem z Premier League lub lukratywnymi ofertami z Hiszpanii i Turcji piłkarze nie chcą kolejnego sezonu spędzić we Francji. To dziwne, bo Lille jest w Lidze Mistrzów i mogłoby w niej coś ugrać. Sprytny trener, ambitni piłkarze, spory potencjał. To wszystko teraz jest na Stade Nord Lille Metropole. Wiele jednak z tego nie zostanie, jeśli informacje z mediów okażą się prawdą. Sprawdzi się czarny scenariusz.

Lille szybko stoczy się w dół. Bez swoich gwiazd i z komponującymi się dopiero w mocną jedenastkę zmiennikami nie zaskoczy Włochów, Anglików, Holendrów i Niemców w Lidze Mistrzów. Nie zawojuje Europy. Nie będzie pięknej historii z happy-endem. Pieniądze wezmą górę, wytrenowane talenty rozjadą się po świecie, a Lille wróci na swoje miejsce. Będzie walczyło o Ligę Europejską z Rennes, Sochaux, czy Lorient. A jak źle pójdzie to za kilka lat zobaczymy powtórkę z AS Monaco. Choć wolałbym się mylić.

Szkoda, że kolejny klub dołączy do europejskiej czołówki tylko na chwilę, aby przebiec z nimi sto metrów i na następnym łuku znowu wrócić za plecy „wielkich”. Jakoś tak często to musimy oglądać.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI