Loty w Kulm: Ammann nie wytrzymał, wygrana Prevca, Stoch wciąż liderem

Peter Prevc wygrał konkurs PŚ w lotach narciarskich w Kulm i zapewnił sobie małą Kryształową Kulę za wygraną w klasyfikacji generalnej w tej specjalności. Dziewiąte miejsce zajął Kamil Stoch, który pozostał liderem Pucharu Świata.

Ammann poszybował zdecydowanie najdalej w I serii – uzyskał 195 m, o 9 metrów więcej niż wicelider Prevc i trzeci Gregor Schlierenzauer. Przełożyło się to na przewagę punktową – 8,9 nad Słoweńcem i 12 nad Austriakiem. Czwarte miejsce przypadło triumfatorowi z soboty – Noriakiemu Kasai. Japończyk tracił niewiele do drugiego i trzeciego miejsca, a było to bardzo ważne, gdyż toczył korespondencyjny bój z Peterem Prevcem o małą Kryształową Kulę za PŚ w lotach i przy takich wynikach ustępował rywalowi o 10 pkt.

13. po skoku na 171 m był Kamil Stoch, oznaczało to, że mógł stracić koszulkę lidera PŚ, gdyż przed konkursem wyprzedzał Ammanna tylko o 40 pkt. O jedno miejsce przed Kamilem był Klemens Murańka (177 m), któy w pełni zrehabilitował się za wczorajszy fatalny występ.

Najlepiej z Polaków wypadł jednak Maciej Kot – 181 m dało mu siódme miejsce. Do drugiej serii awansowali też Jan Ziobro (23. miejsce) oraz Piotr Żyła, zajmujący 28. lokatę. Odpadł (33. pozycja) jedynie Dawid Kubacki.

***

W drugiej serii sędziowie zdecydowali się podwyższyć rozbieg z 9 na 13 stanowiska startowego. Mimo tego, skaczący na początku zawodnicy wcale nie osiągali dużo lepszych rezultatów. Był wśród nich Piotr Żyła, który wylądował na 178,5 m. Dużo gorzej skoczył Jan Ziobro – 160 m i spadł na 30. miejsce. Żyła ukończył zaś konkurs na 24. pozycji. Między nich wcisnął się niestety Murańka, który spadł z 12. na 27. lokatę po skoku na 162 m.

Po próbach dziesięciu zawodników jury znów wydłużyło rozbieg – tym razem  o jedno stanowisko. Loty zrobiły się wreszcie nieco dłuższe – 193 m uzyskał Jurij Tepes. 4 metry bliżej wylądował Kamil Stoch. Zakopiańczyk ostatecznie był dziewiąty i mógł pomału żegnać się z żółtym plastronem.

181 metrów uzyskał Maciej Kot, przez co stracił miano najlepszego Polaka, gdyż w końcowym rozrachunku nieznacznie przegrał z Kamilem Stochem.

Fantastyczną walkę o miejsca na podium stoczyła czołowa czwórka I serii. Kasai oddał najdalszy skok całych zawodów – 201 m, ale minimalnie przegrał zarówno ze Schlierim (197,5 m) oraz Prevcem (198). Słoweniec prowadził, ale musiał się liczyć z tym, że Ammann obroni sporą przewagę. Szwajcar lądował jednak na 190 m, zajął czwarte miejsce, co oznaczało, że liderem PŚ pozostał Kamil Stoch.

Peter Prevc wygrywając zawody w Kulm przypieczętował triumf w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w lotach narciarskich.