LŚ 2013: Francja-Polska, mecze o dumę, honor i wygrane

Już w piątek podopieczni Andrei Anastasiego staną przed szansą dopisania do swojego konta trzech oczek. Początek spotkania z „Trójkolorowymi” o godzinie 20.00.

Tegoroczny terminarz Ligi Światowej nie sprzyja obrońcom tytułu. Nie dość, że po zaledwie dwóch rozegranych spotkaniach kontrolnych z Serbią, musieli się zmierzyć z taką potęgą jak „Canarinhos”, to przed kolejnymi meczami mieli aż dwa tygodnie przerwy. Selekcjoner Polaków, Andrea Anastasi stwierdził jednak, że czas na oddech został wykorzystany przez kadrę w maksymalnym wymiarze. Siatkarze w trakcie treningów w Spale, skupili się przede wszystkim na poprawieniu gry defensywnej, kontrataku oraz zagrywki.

Sytuacja Polaków przed najbliższymi starciami z Francją nie wygląda pozytywnie. „Biało-Czerwoni” z dorobkiem zaledwie jednego punktu, wywalczonego w tie-breaku w Łodzi, zajmują ostatnią pozycję w grupie A. Na prowadzeniu pozostaje niezmiennie Brazylia, która dwukrotnie rozgromiła Argentynę 3:0. Następni rywale podopiecznych Anastasiego plasują się na przedostatnim miejscu z dwoma punktami, jednak rozegrali oni o dwa spotkania więcej – ulegli 3:0 i 3:2 Amerykanom.

I choć statystyki i historia (zwycięski dla Polaków, pod wodzą Daniela Castellaniego, finał mistrzostw Europy w Izmirze w 2009 roku) przemawiają za wygraną „Biało-Czerwonych”, to trudno stwierdzić, kto będzie faworytem weekendowych spotkań. Wiele przemawia za tym, iż to Francuzi wyjdą na boisko w lepszej sytuacji. O sile zespołu „Trójkolorowych” świadczyć będą bowiem nie tylko atut własnego boiska i wspierających kibiców, ale także mniejsza presja ciążąca na podopiecznych trenera Laurenta Tillie.

Wielkich roszad w składzie Polaków po przegranych spotkaniach z Brazylią nie ma. Anastasi dokonał jedynie dwóch zmian. Do Francji za młodego i niezbyt doświadczonego w rozgrywkach reprezentacyjnych libero Pawła Zatorskiego, poleciał zawodnik Asseco Resovii Rzeszów, Krzysztof Ignaczak. Kontuzjowanego Dawida Konarskiego zaś, zastąpił nowy atakujący Lotosa Trefl Gdańsk, Jakub Jarosz. Po drugiej stronie siatki wystąpią między innymi: Julien Lyneel, który po drugim weekendzie zmagań w Lidze Światowej zajmował pierwsze miejsce w klasyfikacji najlepiej atakujących zawodników czy Moreau Marien, który wystąpił we wszystkich rozegranych w tym sezonie przez Francję spotkaniach Ligi Światowej i notował bardzo dobre wyniki.

Nadchodzące spotkania nie będą należał do najprzyjemniejszych potyczek w wykonaniu podopiecznych Anastasiego. Wrogami Polaków będą nie tylko Francuzi, którzy jak podkreśla trener Tillie, potrzebują zwycięstwa, ale przede wszystkim ciążąca na obrońcach tytułu presja. Czy „Biało-Czerwoni” będą w stanie poradzić sobie ze stresem związanym z nieudanym początkiem zmagań w World League? Przekonamy się już w najbliższy piątek. Początek transmisji spotkania na kanale Polsat Sport o godzinie 20.00, zaś jego powtórka o 22:40 na Polsat Sport Extra.

Skład kadry Polski:

Rozgrywający: Łukasz Żygadło, Fabian Drzyzga; atakujący: Zbigniew Bartman, Jakub Jarosz (za kontuzjowanego Dawida Konarskiego); przyjmujący: Michał Ruciak, Michał Winiarski, Michał Kubiak, Bartosz Kurek; środkowi: Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona; libero: Krzysztof Ignaczak (za Pawła Zatorskiego)

Najbliższe spotkania Polaków:

Rouen, 21.06.2013, 20.00, Francja-Polska, Polsat Sport

Tuluza, 23.06.2013, 20.00, Francja-Polska, Polsat Sport

Inne spotkania w grupie:

22.06.2013, 20.00. Bułgaria-Argentyna

23.06.2013, 20:00, Bułgaria-Argentyna


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Karolina Wicińska
Oficjalnie studentka dziennikarstwa, a z zamiłowania poliglotka i psycholog sportowy. Wolne chwile spędza wędrując warszawskimi ulicami, a także śledząc na bieżąco wydarzenia związane z piłką nożną, siatkówką, skokami narciarskimi i F1.