LŚ 2013: Polacy ulegli Francji. „Argentyński sen” oddala się coraz bardziej

Podopieczni Andrei Anastasiego przegrali trzecie z rzędu spotkanie w World League. Tym razem zostali pokonani przez „Trójkolorowych” 3:2.

Pierwsze minuty spotkana nie przebiegały po myśli „Biało-Czerwonych”. Ataki z krótkiej przesuniętej Hardy’ego-Dessourcese wyprowadził Francję na prowadzenie (3:0). Przewaga „Trójkolorowych” nie utrzymała się jednak długo. Polacy przy stanie 5:2 zaczęli odrabiać straty. Doskonałym serwisem popisał się Bartosz Kurek, zaś bloki w wykonaniu Michała Winiarskiego doprowadziły do remisu (6:6). Dalsza część seta opierała się na wzajemnej wymianie ciosów przez drużyny. Dopiero przy stanie 21:19, podopieczni trenera Tillie, wyszli na lekkie prowadzenie. Utrzymało się ono do końca partii. Francuzi wygrali pierwszego seta 25:23, po zagrywce w siatkę Michała Winiarskiego.

Obraz gry „Biało-Czerwonych” uległ zmianie w drugim rozdaniu. To właśnie Polacy zdobyli pierwszy punkt po błędzie Lyneela, który posłał piłkę w siatkę. Kolejno po udanych atakach Kurka i Winiarskiego, który przedarł się przez blok gospodarzy, stan gry wyniósł 4:5. Po pierwszej przerwie technicznej przewaga podopiecznych Anastasiego zaczęła wzrastać. Ciekawymi technicznie zagraniami popisywał się Łukasz Żygadło, zaś Kurek ustanowił asem stan gry na 9:12. Pięciopunktowa przewaga Polaków utrzymała się do drugiej przerwy technicznej. Po powrocie na boisko Francuzi zabrali się za odrabianie strat. Po atomowej zagrywce Redwitza, która przeleciała Winiarskiemu przez palce oraz błędach Kurka, było już 16:18. Drugia partia zakończyła się ostatecznie zwycięstwem Polaków, po błędzie Ngapetha (21:25).

Początek trzeciego seta również rozpoczął się od prowadzenia gości, po błędach własnych Francuzów. Najpierw Moreau wyrzucił piłkę za linię końcową, by po chwili zaatakować w taśmę (0:2). Chwilową niedyspozycję gospodarzy wykorzystał Kurek, który obił palce Redwitzowi. Po kapitalnym ataku Winiarskiego i kiwce Żygadły, to Polacy zeszli na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem. Przewaga „Biało-Czerwonych” utrzymywała się przez całego seta. Przesunięta krótka w wykonaniu Nowakowskiego, blok na Ngapethu i zagrywka Winiarskiego zdecydowały, że trzecie rozdanie powędrowało na konto podopiecznych Anastasiego (22:25).

Czwarta partia rozpoczęła się prowadzeniem Polaków po ataku ze środka Marcina Możdżonka. Dzięki sprytnej kiwce Winiarskiego, ataku Bartmana i błędom popełnianym przez Ngapetha, Polacy zeszli na pierwszą przerwę techniczną z czteropunktowym prowadzeniem (3:7). Przewaga gości zaczęła topnieć pod wpływem zmasowanych ataków w wykonaniu Lyneela (8:10). Jednak to „Biało-Czerwoni” zeszli na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem. Po chwili na oddech, goście zaczęli nerwowo grać – Winiarski posłał piłkę w aut, a atomowe asy serwisowe w wykonaniu Toniuttiego sprawiły, że Francuzi prowadzili 22:19. Choć nadzieję dla polskiego zespołu wniósł atakiem Michał Ruciak, to jednak „Trójkolorowi” doprowadzili do tie-breaku, wygrywając seta 25:21 po zagrywce Bartmana w siatkę.

Gra prezentowana w poprzedniej partii przez obrońców tytułu zwiastowała wynik tie-breaku. Od prowadzenia rozpoczęli go Francuzi po błędzie w zagrywce Michała Winiarskiego. Przewaga podopiecznych Tillie powiększała się systematycznie, dzięki potężnym atakom Ngapetha. Choć Bartosz Kurek próbował zmienić obraz rywalizacji skutecznym atakiem nad blokiem, to już po chwili przewaga gospodarzy powiększyła się do czterech punktów (6:2). Dwa skuteczne ataki Nowakowskiego przyniosły Polakom dwa punkty z rzędu (6:4), jednak nie wybiło to z rytmu Francuzów, którzy narzucali tempo gry. Moreau ustrzelił atakiem Kubiaka, a Lyneel był nie do zatrzymania na lewym skrzydle. Błędy własne Polaków między innymi serwis Winiarskiego pod siatkę oraz atak Kubiaka w aut, odbierały gościom szanse na zmianę wyniku spotkania. Francuzi po ataku Ngapetha wygrali partię 15:11 oraz całe spotkanie 3:2.

Francja-Polska 3:2 (25:23, 21:25, 22:25, 25:21, 15:11)