Zbigniew Bródka mistrzem olimpijskim na 1500 m!

Zbigniew Bródka wygrał łyżwiarski bieg na 1500 m podczas Igrzysk w Soczi. Polak o 0,003 s wyprzedził Holendra Koena Verweija. Trzecie miejsce zajął Kanadyjczyk Denny Morrison.

Polak startował w 17. parze, a jego konkurentem był rekordzista świata Shani Davis. Amerykanin był jednak tylko tłem dla fantastycznie jadącego Bródki, który z okrążenia na okrążenie zbliżał się do prowadzącego w tym momencie Kanadyjczyka Morrisona i na ostatniej prostej zdystansował wirtualną linię symbolizującą przejazd lidera. Z czasem 1:45,00 reprezentant Polski objął prowadzenie, którego nie oddał do końca.

Najpierw słabiej pojechali Denis Kuzin i Konrad Niedźwiedzki. Kazach został ostatecznie sklasyfikowany na 9. pozycji, a Konrad niestety zawiódł i był dopiero 20. W przedostatniej parze rywalizowali Denis Juskow oraz Sverre Lunde Pedersen. Mimo dobrej jazdy nie zbliżyli się oni do rezultatu Polaka – Rosjanin był czwarty, a Norweg ósmy.

Emocje sięgnęły zenitu podczas biegu numer 20. W ostatnim duecie walczyli Holender Koen Verweij i Amerykanin Mantia. O ile przejazd tego drugiego właściwie od początku nie stwarzał żadnego zagrożenia, to jazda Verweija była imponująca. Podczas ostatniego okrążenia jechał on nieznacznie za linią symbolizującą przejazd Bródki, ale na ostatniej prostej zdołał się z nią niemal zrównać. Na zegarze wyświetlił się czas 1:45.00 – identyczny jak u Polaka, w związku z czym do wyłonienia złotego medalisty trzeba było sprawdzić pomiary z dokładnością do trzeciego miejsca po przecinku. I to właśnie one, o 0.003 s dały pierwsze miejsce 30-letniemu łyżwiarzowi urodzonemu w Głownie.

Trzeci ze startujących na 1500 m biało-czerwonych – Jan Szymański pojechał na miarę swoich możliwości i z czasem 1:48,86 zajął 15. pozycję.