Holenderskie podium na 5 km łyżwiarzy szybkich, niezły występ Jana Szymańskiego

Jan Szymański zajął 13. miejsce w biegu na 5 000 m łyżwiarzy szybkich podczas ZIO w Soczi. Podium należało do Holendrów – wygrał obrońca tytułu – Sven Kramer przed rodakami Blokhuijsenem i Bergsmą.

Sebastian Druszkiewicz występował w pierwszej parze, jego przeciwnikiem Patrick Meek z USA. Polak zanotował czas 6:37,16 i przegrał z rywalem. Okazało się, że jadący w kolejnych parach łyżwiarze także byli szybsi od Druszkiewicza. Należał do nich Jan Szymański, który w drugim biegu pokonał Kanadyjczyka Giroux i objął prowadzenie z czasem 6:26,35.

Szymańskiego wyprzedzono dopiero po przerwie na czyszczenie lodu i szóstej parze, w której lepsze czasy uzyskali Norweg Bokko oraz Niemiec Geisreiter. W siódmym biegu doskonale pojechał Denis Juskow, który przy aplauzie rosyjskich kibiców wyszedł na pierwsze miejsce z czasem 6:19,51. Kilka minut potem na drugim miejscu zameldował się inny Rosjanin – Iwan Skobrjew.

Marzenia Rosjan o medalach prysnęły po drugiej przerwie na czyszczenie lodu. Wspaniały czas odnotował Sven Kramer z Holandii. Broniący tytułu zawodnik pobił rekord olimpijski – czas 6:10,76. W kolejnym biegu na drugie i trzecie miejsce wyszli odpowiednio Holender Jorrit Bergsma oraz Norweg Sverre Lunde Pedersen.

Po przedostatnim biegu na czele było trzech Holendrów – między Kramera i Bergsmę wszedł Jan Blokhuijsen. Kolejności nie zmienił już ostatni bieg, w którym zawiódł jeden z faworytów – Koreańczyk Lee, który finiszował dwunasty, nieznacznie wyprzedzając Szymańskiego.

Wyniki:

1. Kramer (NED) 6:10,75 (OR)
2. Blokhuijsen (NED) + 6:15,71
3. Bergsma (NED) 6:16,66
4. Swings (BEL) 6:17,79
5. Pedersen (NOR) 6:18,84

13. SZYMAŃSKI (POL) 6:26,35
23. DRUSZKIEWICZ (POL) 6:37,16


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/