M. Fourcade z drugim złotem w Soczi

Francuz Martin Fourcade zwyciężył w biathlonowym biegu indywidualnym na 20 km podczas igrzysk w Soczi. Srebrny medal wywalczył Niemiec Erik Lesser, a brązowy Rosjanin Jewgienij Garaniczew. Polacy zajęli odległe miejsca.

Fourcade, który w Soczi zdążył już wygrać bieg pościgowy, drugie złoto zapewnił sobie bardzo dobrym strzelaniem. Podczas czterech wizyt na strzelnicy pomylił się tylko raz, co w połączeniu z prędkością jego biegu musiało dać złoty medal. Bardzo niewielu biathlonistów potrafiło bowiem strzelać ze stuprocentową skutecznością, a tylko tak mogli pokonać Francuza.

Jednym z nich był Erik Lesser, który wywalczył srebro, a po czterech strzelaniach był jeszcze liderem. 9,6 sekundy przewagi nad Fourcadem to było za mało, by wygrać. Lesser roztrwonił to na ostatniej, prawie pięciokilometrowej rundzie i ostatecznie przegrał złoto o 12 sekund.

Trzecie miejsce zajął Rosjanin Garaniczew. On, podobnie jak nowy mistrz olimpijski, miał jedną karną minutę i o nieco ponad 2 sekundy pokonał Austriaka Edera (1 pudło). Piąty był kolejny zawodnik z Austrii – Domenik Landertinger (20/20 na strzelnicy). Broniący tytułu Norweg Emil Hegle Svendsen strzelał nieźle – 1 pudło, ale biegł słabiej i zajął siódmą lokatę.

Spośród Polaków najlepiej strzelał Łukasz Szczurek – jedno pudło, ale i tak stracił prawie sześć minut do triumfatora i ostatecznie został sklasyfikowany na 51. miejscu.

Pięć karnych minut do swojego, niezłego jak na Polaka, biegu dodał Krzysztof Pływaczyk. Ze stratą 8:41 zajął on 77. pozycję. Łukasz Słonina i Grzegorz Guzik strzelali nieco lepiej, ale zajęte przez nich miejsca były delikatnie mówiąc odległe.