Majka awansował na podium, czy obroni je w niedzielę?

Giro di Italia 2014

Diego Ulissi z grupy Lampre wygrał 8. etap Giro di Italia, w niedzielę kolejne emocje i kolejna meta na podjeździe. Dzięki dobrej jeździe na sobotnim etapie na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej jest obecnie Rafał Majka.

Na trasie ósmego etapu usytuowane były trzy poważne wzniesienia – pierwsze z nich około 40 km przed metą, dwa pozostałe w samej końcówce. W związku z tym od początku etap zapowiadała się pasjonująco i spodziewano się wielkiej walki między faworytami wyścigu. 

Na pierwszą z gór jako pierwsi wjeżdżać zaczęli trzej kolarze, którzy rozoczęli ucieczkę wiele kilometrów wcześniej. Najlepszy z nich okazał się Kolumbijczyj Julien Arredondo, który samotnie minął linię premii górskiej pierwszej kategorii na Cippo di Carpegna. Miał on niespełna 2 minuty przewagi nad grupą faworytów, w której pewnie i czujnie jechał m.in. Rafał Majka. Już po kilku minutach tego podjazdu z grupy odpadł lider wyściugu Michael Matthews. Kłopoty innego rodzaju napotkał niestety Przemysław Niemiec, zmuszony do wymiany koła w swoim rowerze, co równało się z poniesieniem kilkudziesięciu sekund straty i większego wysiłku na kolejnych kilometrach prowadzących pod górę. 

Dwie kolejne premie górskie były usytuowane bardzo blisko siebie, przerywał je tylko króciutki zjazd. Arredondo rozpoczął wspinaczkę jako pierwszy, a za jego plecmi jechali byli towarzysze ucieczki. Na dodatek z peletoniku wyskoczył też Francuz Rolland, będący wysoko w klasyfikacji generalnej. 

Kolumbijczyk wygrał kolejną premię górską z przewagą około minuty i dwudziestu sekund nad ścigającym go Rollandem oraz ponad dwie minuty nad zasadniczą grupą. Podczas ostatniej wspinaczki sytuacja się wyrównała i na atak zdecydował się Daniel Moreno z Katiuszy. Kontrę przeprowadzili Ulissi i Robert Kiserlovski z grupy Trek. Ostatecznie najszybszy okazał się Ulissi.

Rafał Majka dojechał na ósmym miejscu, tracąc 14 sekund do triufmatora i 8 do nowego lidera wyścigu Cadela Evansa. W związku z osłabnięciem Matthewsa, Polak awansował na 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo) był 45. (strata 7:20), a Przemek Niemiec (Lampre-Merida) zajął 48. lokatę (strata 7:30).

***

W niedzielę kolarze pokonają 172 km z Lugo do Sestoli. Na trasie usytuowane są trzy premie górskie – wszystkie w drugiej części dystansu. Najważniejsza z nich (drugiej kategorii) to podjazd na Passo del Lupo o długości 16,5 km i średnim nachyleniu 5,5%. Najtrudniejszy fragment będzie miał zaś 13% nachylenia.

FINAŁOWY PODJAZD:

Details

Profil 9. etapu Giro di Italia:

Altimetria generale

Transmisja 9. etapu w Eurosporcie. Klasyfikacja i terminarz Giro di Italia 2014 >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/