Mali drugim półfinalistą

Reprezentacja Mali zagra w 1/2 finału Pucharu Narodów Afryki. Awans uzyskała po wygranej z gospodarzami – drużyną RPA. Mecz rozstrzygnął się w rzutach karnych.

Był to jeden z najbardziej emocjonujących spektakli tegorocznego PNA. Od początku do ataku ruszyli gospodarze, wspierani przez 60 tysięcy widzów na stadionie w Durbanie. Przewaga ekipy Gordona Igesunda stała się wymierna w 31. minucie, kiedy to Tokelo Riente strzałem z ostrego kąta pokonał bramkarza Mali. Rezultat 1:0 utrzymał się do przerwy.

W drugiej połowie do głosu doszła reprezentacja Mali. W 58. minucie do remisu uderzeniem z sześciu metrów doprowadził Seydou Keita. Mimo ambitnej gry jednego i drugiego zespołu, przez ponad pół godziny nie padły bramki i potrzebna była dogrywka. W niej widoczne było już zmęczenie zawodników i zdecydowanie słabsze tempo. Wynik nie uległ zmianie i trzeba było rzutów karnych do wyłonienia triumfatorów.

Gracze Mali wykonywali „jedenastki” bezbłędnie, gospodarze mieli duże problemy – jedynie Tshabalala w pierwszej kolejce pokonał Sumbeylę Diakite. Strzelający po nim Furman i Mahlangu zostali przez tego golkipera zatrzymani. W czwartej kolejce ekipę Bafana Bafana pogrążył fatalnym pudłem Majoro. Konkurs rzutów karnych zakończył się wygraną Mali 3:1.

Będzie to drugi z rzędu półfinał PNA z udziałem Mali. Rok temu awansowali do niego eliminując Gabon (także w rzutach karnych). W walce o finał spotkają się z Nigerią lub Wybrzeżem Kości Słoniowej.