Nigeria zagra w wielkim finale!

Nigeria awansowała do finału Pucharu Narodów Afryki. W Durbanie Super Orły pokonały Mali 4:1.

Pierwsza połowa minęła szybko i przyjemnie, szczególnie tym widzom, którzy nie kibicowali reprezentacji Mali. Początkowe 20 minut kompletnie nie wskazywała na masakrę, która potem nastąpiła. Mali zaczęło mecz nastawione ofensywnie i odważnie. Efektem było kilka groźnych akcji i strzałów, które, gdyby były celniejsze, mogły skończyć się bramkami. Kluczowy moment spotkania miał miejsce w 25. minucie, kiedy to Viktor Moses ograł na skrzydle Tambourę, dośrodkował na piąty metr, a tam Echiejile szczupakiem wpakował piłkę do siatki.

Gracze Mali nie zdążyli jeszcze dobrze przełknąć tej gorzkiej pigułki, a już przegrywali 0:2. Po zabójczym kontrataku Nigeryjczyków w 30. minucie, Ideye Brown podwyższył wynik. Wcześniej piłka jak po sznurku powędrowała od Mosesa do Emenike, który doskonale wyłożył piłkę na piąty metr.

Tuż przed przerwą Super Orły wykonywały rzut wolny z około 30 metrów. Płaski strzał Emenike nie zmierzał chyba nawet w światło bramki, ale rykoszet o nogę Sissoko kompletnie zmienił tor lotu piłki. Zmylony Mamadou Samassa nie miał szans na udaną interwencję.

Po przerwie Mali miało okazję na gola dającego nadzieję. Strzał Keity z 12 metrów był jednak za lekki i niecelny. W 60. minucie na 4:0 podwyższył rezerwowy Musa. Ten sam zawodnik chwilę potem strzelił także piątą bramkę, ale sędziowie odgwizdali spalonego. Honorowe trafienie dla Mali padło kwadrans przed końcem meczu. Po ładnej akcji Diakite, do siatki Eneyamy trafił Diarra.

Malijczycy, mimo ambitnej postawy i niezłych okazji, nie zdobyli już kolejnych goli i w sobotę zagrają w meczu o trzecie miejsce.

Nigeria czeka na finałowego rywala. Wyłoni go wieczorny mecz Burkina Faso – Ghana.