ME: Polki podniosły się z kolan, Rosja pokonana, awans w kieszeni!

Polska reprezentacja szczypiornistek wygrała z Rosją 29:26 i awansowała do drugiej fazy grupowej mistrzostw Europy. Biało-czerwone potrafiły odwrócić losy tego dramatycznego meczu w ostatnich dziesięciu minutach.

W pierwszej połowie Polki rozgrywały swoje, bezapelacyjnie najlepsze trzydzieści minut na tych mistrzostwach, którego efektem było prowadzenie 13:11. Biało-czerwone dobrze spisywały się przede wszystkim w obronie, swoje dołożyła też bramkarka Izabela Prudzienica. Spotkanie było bardzo twarde, a sędziowie raz po raz rozdawali dwuminutowe wykluczenia i rzuty karne. Łącznie obie ekipy uzbierały przed przerwą 18 minut kar. Biało-czerwone odnalazły się w takich okolicznościach lepiej od rywalek i zdołały podnieść się z wyniku 3:6. Przez moment podopieczne Kima Rasmussena prowadziły nawet trzema golami (10:7 z niewykorzystaną sznasą na jedenastą bramkę), ale ostatecznie na przerwę zeszły z "tylko" dwubramkową zaliczką.

Po wznowieniu meczu lepiej grały Rosjanki, dzięki temu po siedmiu minutach udało im się doprowadzić do remisu, a kwadrans przed końcem objąć nieznaczne prowadzenie. W tym fragmencie spotkania biało-czerwone nie mogły poradzić sobie z atakiem rywalek i niemal każda akcja Sbornej kończyła się bramką. W decydujące momenty meczu – dziesięć minut przed końcem przeciwniczki prowadziły juź 24:22 i wydawało się, że o sukces będzie bardzo trudno. Wówczas jednak sytuację sam na sam wybroniła Prudzienica i okazało się to przełomowym momentem rywalizacji. W kolejnych akcjach drużyna Kima Rasmussena zniwelowała stratę i wyszła na dwubramkowe prowadzenie. Ostatnie minuty nie zmieniły już rezultatu i to Polska awansowała do kolejnej fazy mistrzostw.

Zwycięstwo 29:26 zapewniło naszej reprezentacji awans do dalszej rundy, niestety w kolejnej grupie rozpocznie ona walkę z zerem punktów, gdyż zaliczone zostaną przegrane starcia z Hiszpanią i Węgrami.