Mediolańska transformacja

Milan ostatnie lata pierwszą jedenastkę opierał na graczach takich jak Pirlo, Gatusso czy Dida. Podałem trzy losowe przykłady, bo byli także Cafu, Nesta i innni. Piłkarze Ci na drużynę wpływali wyjątkowo dobrze, nawzajem się mobilizowali, nie wytykali kolegom błędów. Zazwyczaj atmosfera w drużynie była bardzo pozytywna. Tworzyli monolit. Jednak tamci piłkarze, powoli stają się przeszłością, jeśli już się nie stali.

Przyszły więc pierwsze zmiany, w Milanie rozbudziła się chęć odświeżeniania kadry. Zaczęło się od Ronaldinho, to była już pierwsza oznaka polityki jaką później miał prowadzić Milan, nie wiem czy była ona zamierzona. To był pierwszy piłkarz w Milanie niechciany w innym klubie, niekoniecznie, a właściwie na pewno, nie ze względów sportowych. Brazylijczyk znany był z  nadprzyrodzonych wręcz umiejętności technicznych. Z piłką potrafił zrobić praktycznie wszystko. Wielu go podziwiało. Jednak pod koniec swojej przygody z Barcą zaczęły pojawiać się problemy, a to nie stawienie się na treningu, a to noce spędzone w nocnych klubach. Nie wytrzymał Pep Guardiola, a Roni pożegnał się z Camp Nou.

W Milanie kontynuował swoje niechlubne wybryki, na częste, nocne wyjścia do klubów naciągał wówczas nawet młodego Pato, co z pewnością źle odbiło się na jego formie. Teraz już Ronaldinho w Milanie nie ma, ale trend ściągania piłkarzy krnąbrnych, uważających się za wielkich, mimo iż tak wiele wcale nie osiągnęli, pozostał. Przykłady mogą się mnożyć.

Przyszedł Robinho, również krnąbrny, lubiący kluby nocne. Podobnie jak Ronaldinho, piłkarz z nieprzeciętnymi umiejętnościami technicznymi. W Milanie trend Ronaldinho kontynuuje. W dodatku w tym momencie nie jest to żaden profesjonalista, tylko po prostu dzeciak bawiący się piłką( ktoś go tak już nazwał). Z  Interem miał multum sytuacji stuprocentowych, z których żadnej nie wykorzystał. Zamiast uderzać w prosty sposób, próbował ośmieszyć w techniczny sposób Julio Cesara, niestety, ośmieszał sam siebie, bo golkiper Interu na takie sztuczki nabrać się nie da.

Od początku sezonu w koszulce Milanu, Serie A próbuje po raz kolejny zwojować Zlatan Ibrahimović. Oczywiście, gracz genialny, który potrafi dwoma delikatnymi kontaktami z piłką ośmieszyć rywala, ale nie najlepszy na świecie, za jakiego sam się uważa. Ostatnimi czasy chyba przechodzi samego siebie. Najpierw dostał czerwoną kartkę za uderzenie rywala i trzy mecze w zawieszeniu. Nie zagrał między innymi w Derbach Mediolanu. W ostatnią niedzielę wraca do składu po zawieszeniu, i co?- kolejna czerwień i……na następne trzy mecze zawieszenie. No Comments!!!

Jako ostatni przykład, dam pozyskanego zimą Antonio Cassano. Tego zawodnika chyba nie trzeba szczególnie opisywać. Również grać w piłkę potrafi, lecz traktuje to jako zabawę, co sam przyznał. Dodatkowo, to włoski specjalista od skandali. O jego zachowaniu i czerwonej kartce w derbach Mediolanu, troszeczkę pisałem już tutaj, ale pozwolę sobie przypomnieć. Gość wszedł na ostatnie dziesięć minut derbów z Interem, strzela bramkę- wszystko fajnie. Tylko, potem dostaje jedną żółtą kartkę, za zdjęcie koszulki, aby w 93 minucie, gdy Milan gra już z okaleczonym Interem w dziadka fauluje na środku boiska, czerwona kartka i do widzenia…….

Kolejnym przykładem mógłby jeszcze być Kevin-Prince Boateng, którego jednak przeszłości nie znam zbyt dobrze, jednak wiem, że pewne problemy wychowawcze sprawiał w innych klubach i nadal sprawia na San Siro.

Szatnią Milanu rządzą obecnie poszczególne indywidualności, uważające się za bogów futbolu. Tylko czy w meczach o najwyższą stawkę nie będzie potrzebny kolektyw, taki jaki tworzyli niegdyś Pirlo, Cafu czy Dida?


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Daniel Flak
Mam czternaście lat. Uwielbiam sport, a w szczególności piłkę nożną, w której zakochałem się oglądając w telewizji Mistrzostwa Świata w Niemczech. Od tego czasu regularnie trenuje i gram w klubie, obecnie w Rakowie Częstochowa. Oprócz tego, wielką przyjemność sprawia mi pisanie o futbolu. W przyszłości chciałbym zostać dziennikarzem sportowym. Prowadzę bloga, na którego serdecznie zapraszam: http://daniel99.blox.pl/html
http://daniel99.blox.pl