Miłość i nienawiść

,,Kto teraz jest dz…ą Wayne?” pytają fani United, którzy przez kilka lat oklaskiwali popisy gwiazdy angielskiej piłki.

Czy takie złośliwe komentarze są potrzebne? Wydaje się, że wczorajsza ,,akcja” jest robiona bardziej pod kamerę. Kilku panów, wydrukowało sobie kartkę z obraźliwym napisem i pokazuje ich teraz cały świat. Nie ulega wątpliwości, Rooney nie gra fair, a ewentualne przejście do City jeszcze zaostrzy sytuację. Kibice mają prawo to powiedzieć. Teoretycznie, każdy jest panem własnego losu, ale piłkarze często zapominają o tym dla kogo grają. Bardzo łatwo z bohatera stać się dz..ką. Przykładów nieodpowiedzialnych decyzji daleko szukać nie trzeba. Serbski bramkarz Stojovic niedawno omal nie stracił życia, w starciu z kibicami, którzy nie mogą wybaczyć mu transferu do Partizana Belgrad (jest wychowankiem Crvenej Zvezdy). W Polsce w ostatnich latach zapamiętałem lokalny kielecki przypadek. Po degradacji Korony do I ligi Marcin Robak zadeklarował chęć odejścia, którą motywował potrzebą rozwoju w klubie ekstraklasy… wylądował w pierwszoligowym Widzewie. ,,Robak ku…ie miałeś grać w ekstraklasie” niosło się po trybunach Areny Kielc podczas meczu MKS – RTS na szczycie pierwszej ligi. O ile w Anglii czy na upartego w Polsce piłkarz przechodzący do wrogiego klubu naraża się na jedynie na wulgarne okrzyki czy transparenty, to już w niektórych krajach sprawy idą trochę dalej. Skoro Kolumbijczyk Anders Escobar zginął, bo strzelił swojaka na mundialu, to w dzisiejszym świecie wszystko jest możliwe.

Piłkarze tacy jak Robak czy Tevez z wrogości kibiców czerpią zapewne dodatkową motywację. Co więcej takie swoiste ,,nawrócenie” z miejsca zjednuje zawodnikowi fanów w nowym klubie. Wystarczy dołożyć jeszcze ze dwie bramki i już fani kochają cię bezgranicznie. Być może w podobnych kategoriach myślał Stojkovic, zapomniał też o ważnym prawidle: kibicowska miłość bywa ulotna, a granica jaka dzieli ją od nienawiści jest nadzwyczaj cienka. Może czasem warto posłuchać klasyka apelującego: ,,(…) nie idźcie tą drogą”


pubsport.pl
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/