Mistrz może być tylko jeden

Plus Liga - logo

Już w sobotę poznamy ostateczny układ tabeli PlusLigi. Decydujące spotkanie o godzinie 18.00 na hali Azoty.

Finałowa rywalizacja pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i Asseco Resovią Rzeszów, niezależnie od wyniku, przejdzie do historii. To trzeci (od momentu ustanowienia profesjonalnej ligi siatkarskiej w Polsce) przypadek, kiedy do wyłonienia mistrza potrzebnych jest aż pięć spotkań. Co ciekawe w pierwszym takim finale wziął udział zespół z Kędzierzyna-Koźla pod nazwą Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle. Drużyna prowadzona w sezonie 2002/2003 przez Waldemara Wspaniałego zmierzyła się Galaxią AZS Częstochowa Edwarda Skorka. Każdy z pięciu rozegranych meczów wygrali jego gospodarze. W ostatniej rozgrywce zwycięstwo przypadło kędzierzynianom, którzy 7 maja 2003 roku zapewnili sobie tytuł mistrza (ostatni od 10 lat).

Przebieg rywalizacji: Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle : Galaxia AZS Częstochowa

I spotkanie (Kędzierzyn-Koźle) wygrana gospodarzy 3:1

II spotkanie (Kędzierzyn-Koźle) wygrana gospodarzy 3:0

III spotkanie (Częstochowa) wygrana gospodarzy 3:0

IV spotkanie (Częstochowa) wygrana gospodarzy 3:2

V spotkanie (Kędzierzyn-Koźle) wygrana gospodarzy 3:1

W sezonie 2006/2007 Skra Bełchatów Daniela Castellaniego zmierzyła się z drużyną Jastrzębskiego Węgla prowadzoną przez Ryszarda Boska. Finałowa rywalizacja, w której to szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną raz na drugą stronę, zakończyła się zwycięstwem bełchatowian.

Przebieg rywalizacji: Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel

I spotkanie (Bełchatów) wygrana gości 3:0

II spotkanie (Bełchatów) wygrana gospodarzy 3:1

III spotkanie (Jastrzębie-Zdrój) wygrana gości 3:1

IV spotkanie (Jastrzębie-Zdrój) wygrana gospodarzy 3:0

V spotkanie (Bełchatów) wygrana gospodarzy 3:0

Lustrzanym odbiciem rywalizacji z sezonu 2006/2007 są tegoroczne rozgrywki pomiędzy ZAKSĄ i Resovią.

Przebieg rywalizacji: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia Rzeszów

I spotkanie (Kędzierzyn-Koźle) wygrana gospodarzy 3:0

II spotkanie (Kędzierzyn-Koźle) wygrana gości 3:1

III spotkanie (Rzeszów) wygrana gospodarzy 3:0

IV spotkanie (Rzeszów) wygrana gości 3:0

V spotkanie (Kędzierzyn-Koźle) ?

Przyjmując rywalizację Skry i Jastrzębskiego za wyznacznik, zwycięstwo w sobotnim spotkaniu powinni odnieść goście – czyli Resovia. Czy jednak tak będzie? Rzeszowianie pomimo atutu własnej hali i przewagi psychologicznej nad przeciwnikiem (prowadzenie 2:1) nie wykorzystali swojej szansy. Podopieczni Andrzeja Kowala w niczym nie przypominali w niedzielnym meczu zwycięzców z poprzedniego dnia. Zawodnicy ZAKSY, dzięki swoim skutecznym atakom i doskonałej dyspozycji Felipe Fontelesa (który stał się nowym „ulubieńcem” rzeszowskich kibiców) rozgromili Resovię 3:0. Czy powtórzą w ostatecznej rozgrywce swój sukces? Trudno stwierdzić, bo w Kędzierzynie-Koźlu sztab trenerski mierzy się z problemami. Ostatnio w gorszej dyspozycji jest atakujący – Antonin Rouzier, który przez kłopoty osobiste nie jest w stanie w stu procentach skoncentrować się na walce na boisku. W najbliższym spotkaniu gotowy do zastąpienia Francuza będzie już jednak Dominiki Witczak.

Czy rzeszowianie obronią tytuł? A może to ZAKSA po dziesięciu latach posuchy wróci na mistrzowski fotel? Odpowiedź poznamy już w sobotę o 18.00. Transmisja spotkania na kanale Polsat Sport.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Karolina Wicińska
Oficjalnie studentka dziennikarstwa, a z zamiłowania poliglotka i psycholog sportowy. Wolne chwile spędza wędrując warszawskimi ulicami, a także śledząc na bieżąco wydarzenia związane z piłką nożną, siatkówką, skokami narciarskimi i F1.