Przed meczem Polska – Węgry

W meczu 1/8 finału Mistrzostw Świata w piłce ręcznej Polska zagra o 21:30 w Barcelonie z Węgrami. Drużyna, która wyjdzie obronną ręką z tego pojedynku zagra w ćwierćfinale z Danią. 

Będzie to już drugie w tym roku starcie Polaków z Węgrami. 4 stycznia, podczas towarzyskiego turnieju zremisowaliśmy z nimi 27:27, choć jeszcze minutę przed końcem było 27:25 dla Biało-Czerwonych. Bilans ostatnich spotkań jest korzystny dla Madziarów. Nasi dzisiejsi rywale nie przegrali z nami żadnego z czterech poprzednich meczów. Dwukrotnie był remis, dwa razy zwyciężali Węgrzy. Obie reprezentacje mierzyły się także podczas ostatniego mundialu. Wygrana 31:28 dała wtedy przeciwnikom siódme miejsce w szwedzkim turnieju.

Za największą gwiazdę węgierskiej ekipy uchodzi ogromny rozgrywający – Laszlo Nagy. Mierzący 208 centymetrów szczypiornista Veszpremu dysponuje atomowym rzutem. Jego partner z rozegrania – Gabor Csaszar także potrafi dać się we znaki obrońcom rywali. Podczas wspomnianego Turnieju Noworocznego, to on rzucił nam 10 bramek. Na hiszpańskich mistrzostwach pokonywał bramkarzy rywali już 20-krotnie (rozegrał cztery spotkania). Jeżeli chodzi o Nagyiego, to jego postawa w Hiszpanii wzbudza mieszane uczucia. Za świetną grą w obronie (lider zespołu pod względem przechwytów i blokowanych rzutów) nie idzie jakaś wspaniała dyspozycja w ataku. W czterech meczach zdobył on 17 bramek. Polskie media spodziewają się, że Polacy spróbują powtórzyć zabieg, który przyniósł efekt w drugiej części meczu z Serbią. Po zastosowaniu indywidualnego krycia Momira Ilica, dramatycznie spadła skuteczność rywali w rzutach dystansowych. Ciekawe czy Michael Biegler zdecyduje się w taki sam sposób zatrzymać liderów węgierskiego rozegrania.

Węgrzy zajęli w eliminacyjnej grupie D trzecie miejsce. Musieli uznać wyższość Hiszpanii i Chorwacji. Ograli tylko Egipt, Algierię i Australię, więc tak na prawdę trudno powiedzieć coś o ich formie podczas tego turnieju. W spotkaniu z Hiszpanią, Węgrzy grali świetnie, ale tylko przez 40 minut. Do przerwy było 14:14, a wynik końcowy to już 28:22 dla gospodarzy turnieju.

Bardzo trudno wskazać faworyta ostatniego z meczów 1/8 finału MŚ 2013. Damian Ślusarczyk (założyciel PubSport.pl) twierdzi że mecz prawdopodobnie będzie rozstrzygnięty w ostatnich minutach bądź nawet w dogrywce.

Reprezentacja Węgier ma za sobą udany 2012 rok, w którym dotarła do półfinału Igrzysk w Londynie i na pewno jest głodna sukcesów. Konfrontacje takie jak ta z Hiszpanią i Chorwacją, pokazały jednak, że o miejsce w czołowej czwórce może być im niezmiernie ciężko. Wydaje się, że w Palau Sant Jordi dojdzie do starcia rywali o bardzo zbliżonym potencjale. Zarówno Polacy jak i Węgrzy są w tzw. grupie pościgowej – goniącej wielkich faworytów – Danię, Francję, Chorwację. Jeżeli mają dobry dzień, mogą nawiązać walkę z każdym, tyle że w poniedziałek, będą musiały między sobą rozstrzygnąć o tym, kto będzie miał możliwość zostania rewelacją turnieju. – powiedział Ślusarczyk

Z kolei Paweł Kazimierczyk, współpracownik PubSport i bloger NaTemat.pl zwraca uwagę, na to, że forma Węgrów jest pewną niewiadomą, gdyż w przeciwieństwie do Polaków, jeszcze ani razu na tych mistrzostwach nie mierzyli się oni z rywalem o porównywalnym potencjale – grali tylko z teoretycznie lepszymi i gorszymi.

To będzie jeden z ciekawiej zapowiadających się meczów tej fazy. W Barcelonie spotkają się dwie ekipy, które są powszechnie szanowane na światowych parkietach, osiągnęły w ostatnich latach kilka niezłych rezultatów, ale na tym turnieju nie zachwycają. Madziarom trzeba oddać, że w grupie mieli dwóch bardzo trudnych rywali (Hiszpanię i Chorwację) i porażki nie są powodem do wstydu. Niemniej, ciężko powiedzieć na co ich stać. Podobnie sprawa ma się z Polakami. Ci mierzyli się akurat z zespołami na podobnym poziomie (Słowenia i Serbia) i pokazali, że mają ogromną wolę walki. Węgrzy też słyną z zaciętości, tak więc starcie możemy zapamiętać na długo. Bardzo ciężko o typ, bo i o obiektywność niełatwo, ale przewiduję awans Polaków. – napisał Kazmierczyk w zapowiedzi 1/8 finału.

W ćwierćfinale czekają już Duńczycy, o tym kto będzie ich rywalem przekonamy się oglądając mecz od 21:30. Transmisja w TVP 2. Więcej info o transmisjach sportowych na Tele-Sport.pl

***

Wszystko o MŚ 2013 >>

 


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/