Polacy pokonali Holendrów 5:1 i są blisko awansu

Polscy hokeiści wygrali w Wilnie z Holandią i 5:1 zachowała pozycję lidera MŚ dywizji I grupy B. Cztery z pięciu goli nasi zawodnicy zdobyli w trzeciej tercji spotkania.

W pierwszej tercji biało-czerwoni mimo optycznej przewagi i kilku dogodnych szans, nie potrafili pokonać holenderskiego bramkarza. Po 20 minutach na tablicy wyświetlał się zatem remis 0:0, który kompletnie nie satysfakcjonował naszego zespołu.

No otwarcie wyniku trzeba było czekać do 26. minuty, kiedy to Marcin Kolusz dobił krążek do bramki Holenderów. Polacy grali wówczas w liczebnej przewadze. To nie załamało Pomarańczowych, którzy ruszyli do ataku i dostali dobrą szansę na wyrównanie. Krótko po golu dla Polski, przez 44 sekundy rywale mieli przewagę dwóch zawodników, ale na szczęśćie nie wykorzystali tego atutu. Minimalne prowadzenie ekipy Igora Zacharkina utrzymało się do końca drugiej tercji, a zaskakiwać mogła przede wszystkim dobra postawa rywali, którzy we wcześniejszych meczach przegrywali po 0:4 z Litwą i Chorwacją.

W 4. minucie trzeciej tercji Polacy porzeprowadzili grając w przewadze składną akcję, którą na drugiego gola zamienił Aron Chmielewski. Tuż po wznowieniu na środku boiska, biało-czerwoni przejęli krążek i ponownie pokonali holenderskiego golkipera. Tym razem trafił Marek Strzyżowski. To nie był koniec kanonady w tej części pojedynku. W 55. minucie efektownego gola na 4:0 strzelił Tomasz Małasiński. Kilkadziesiąt sekund potem swojego pierwszego gola na tym turnieju strzelili Holendrzy – jego autorem był van Oorschot. Ostatnim akcentem tej konfrontacji była bramka Mikołaja Łopuskiego 14. sekund przed końcem.

W czwartek o 12:00 Polacy zagrają z Chorwacją. Jeżeli dziś popołudniu ekipa z Bałkanów wygra z Rumunią, jej mecz z biało-czerwonymi będzie starciem na szczycie tabeli i prawdopodobnie zdecyduje o tym, kto za rok zagra na zapleczu światowej elity.