MŚ Pekin 2015: Paweł Fajdek broni złota z Moskwy! Brąz Nowickiego

Paweł Fajdek zdobył złoty, a Wojciech Nowicki brązowy medal Mistrzostw Świata Pekin 2015 w rzucie młotem. W finale 100 m mężczyzn wielka walka Bolta z Gatlinem zakończyła się triumfem Jamajczyka. Zapraszamy na podsumowanie dnia.

Konkurs rzutu młotem był w pierwszej części wyrównany, ale po trzech kolejkach jasnym było, że dominator i obrońca tytułu Paweł Fajdek zdobędzie kolejne złoto. Polak, siódmy po dwóch seriach, rzucił ponad 80 metrów, co nie udało się w tym roku żadnemu z rywali. Do finałowej „ósemki” wszedł też Wojciech Nowicki z wynikiem 77,20, który był o 12 cm gorszy niż rezultat trzeciego Węgra Parsa.

W drugiej części konkursu dobrze rzucał wicelider – reprezentant Tadżykistanu Nazarow, który poprawiał się regularnie, ale szczytem jego możliwości była odległość 78,55 m.

Taki sam rzut w ostatnim podejściu miał Nowicki, co pozwoliło mu wyprzedzić Rosjanina Litwinowa i wspomnianego Parsa i wskoczyć na trzecie miejsce. Z Nazarowem przegrał słabszą „drugą” próbą, ale i tak mógł świętować brązowy medal. Złoto przypieczętował Fajdek, który w czwartym rzucie dobił rywali zaliczając 80,88 m. Nasz miotacz wygrał 16. konkurs z rzędu.

***

W popołudniowej sesji nieźle startowali inni nasi reprezentanci. Szóste miejsce z najlepszym wynikiem w sezonie zajął kulomiot Tomasz Majewski. Medaliści – Amerykanin Kovacs, Niemiec Storl i Jamajczyk Richars rzucali ponad 21,50 m i byli poza zasięgiem. Tomek uzyskał 20,82 m. Dla Majewskiego był to ostatni, szósty start na MŚ w karierze. Swoją karierę zakończy za rok w Rio, próbując sięgnąć po trzecie złoto olimpijskie z rzędu. Oby tylko planów nie pokrzyżowały kontuzje takie jak te z tego sezonu.

***

W półfinale na 400 m przez płotki świetnie wypadł Patryk Dobek. Polak pobił rekord życiowy i awansował do medalowej rozgrywki.

***

Podobne osiągnięcie zanotował na 800 Adam Kszczot, który kapitalnie rozegrał swój półfinał i zwyciężył w tym biegu, notując trzeci ogólnie czas. Odpadł niestety Marcin Lewandowski, który na finiszu swojego półfinału spadł na czwarte miejsce (awansowało po dwóch najlepszych).

***

W półfinałach na 1500 m wystąpiły trzy Polki. Do finału awansować zdołała tylko Angelika Cichocka, która miała jeden z dwóch najlepszych czasów spośród biegaczek spoza czołowych piątek w swoich biegach. Szóste miejsce w wolniejszej serii nie wystarczyło Sofii Ennaoui. Odpadła też 11. w swoim starcie Renata Pliś.

***

Walkę w siedmioboju 7. miejscem na 800 m zakończyła Karolina Tymińska. Dało jej to awans na 20. miejsce w klasyfikacji generalnej, którą wygrała Brytyjka Ennis Hill. Srebro dla Kanadyjki Theisen Eaton, a niespodziewany brąz dla nowej rekordzistki Łotwy – Ikauniece-Admidiny.

WYNIKI POLAKÓW W PEKINIE >>

***

W wielkim finale na 100 m mężczyzn Usain Bolt kolejny raz udowodnił wielką klasę. Po słabym sezonie pokonał murowanego faworyta do złota, niepokonanego od prawie dwóch lat Justina Gatlina z USA. Na trzecim miejscu ex aequo znaleźli się Kanadyjczyk De Grasse i Amerykanin Bromell.