MŚ: Rosja z Brazylią o awans dla Polski /omawiamy sytuację w grupie/

Po wygranej Polaków z Brazylią 3:2 sytuacja w grupie H siatkarskich mistrzostw świata zrobiła się szalenie interesujaca. W drugim dniu na krawędzi odpadnięcia z turnieju staną obrońcy trofeum Brazylijczycy, którzy muszą wygrać Rosją. Prezentujemy możliwe warianty rozwoju sytuacji w grupie.

Mecz Rosja – Brazylia będzie bardzo ważny dla polskiej reprezentacji. Najkorzystniejszym rezultatem byłaby wygrana Rosjan, która zagwarantowała by im i Polakom awans do półfinału kosztem Canarinhos. Jeżeli padnie inny wynik wówczas otworzy się kilka innych wariantów, także takich, w których nie obejdzie się bez pomocy kalkulatora.

3. Brazylia 1 pkt (2 mecze)

Taki układ daje awans Polsce i Rosji niezależnie od wyniku czwartkowej konfrontacji.

• W przypadku wygranej Rosjan 3:2, Polacy także będą mieć pewny awans, gdyż mimo równej liczby punktów z Brazylią, na ich koncie znajduje się już jedna wygrana, a to ilość wygranych spotkań liczy się jako pierwsza w takich sytuacjach.
  1. Rosja 2 pkt (1 mecz)
  3. Brazylia 2 pkt (2 mecze)

W takim układzie Brazylia już dziś zostanie wyeliminowana z powodu zerowej liczby wygranych spotkań.

• Jeżeli Brazylia wygrałaby 3;2, to wtedy sytuacja bardzo się skomplikuje. Tabela będzie wygladać następująco:
  1. Brazylia 3 pkt (2 mecze)
  3. Rosja 1 pkt (1 mecz)

W meczu z Rosją będziemy potrzebować wygranej, bo w przypadku porażki Polaków 2:3, wszystkie drużyny będą mieć taką samą liczbę punktów, po jednym wygranym meczu i… bilans setowy 5:5. Liczone będą zatem małe punkty, a przypomnijmy, że mimo porażki, Canarinhos zdobyli więcej "oczek" w starciu z biało-czerwonymi (105:103). By uniknąć nerwowego liczenia pojedynczych piłek należałoby zatem pokonać Rosjan. Z tego powodu omawiany rezultat meczu RUS – BRA (2:3) zdaje się być najbardziej niebezpieczny.

• Jeżeli Brazylia ma wygrać z Rosją, to lepiej, by zrobiła to w maksymalnie czterech setach. Wówczas tabela wyglądać będzie następująco:
  1. Brazylia 4 pkt (2 mecze)
  3. Rosja 0 pkt (1 mecz)

W czwartkowym meczu Rosjanie walczyliby z Polakami o awans, ale musieliby wówczas wygrać z nami 3:1 bądź 3:0. Dwa wygrane sety wystarczałyby biało-czerwonym. Brazylia spokojnie czekałaby zaś na półfinałowego rywala, nie martwiąc się starciem Polska – Rosja.

Na ZIELONO oznaczyliśmy warianty dające awans Polsce już w środę. Na żółto, te w których trzeba będzie walczyć z Rosjanami. W tabelach podkreślone zostały ekipy, które przy danym wyniku meczu Rosja – Brazylia zapewniają sobie awans do półfinału już w środę.