MŚ siatkarzy 2014: Francja gra dalej, Serbia odpada

Piłka do siatkówki

Francja wygrała w Łodzi z Serbią 3:1 i zapewniła sobie awans do III fazy Mistrzostw Świata siatkarzy 2014. Serbowie pożegnają się z turniejem jutrzejszym meczem z Iranem.

Mecz prowadzącej w grupe E Francji z walczącą jeszcze o awans Serbią miał bardzo ważne znaczenie dla końcowego układu w tabeli oraz dla losów Polski na turnieju.

W pierwszym secie mająca nóż na gradle ekipa Serbii uzyskała kilkupunktowe prowadzenie i wydawało się, że spokojnie wygra tę partię. Pod koniec rozgrywki Francuzi zdołali jednak doprowadzić do remisu po 24 i zaczęła się walka na przewagi. Co się odwlecze, to nie uciecze – w myśle tej zasady, po punktowym bloku Kovacevica i Antanasijevica kilka minut potem Serbia jednak zwyciężyła 27:25.

Druga odsłona przez wiele minut była bardzo wyrównana i żaden zespół nie mógł osiągnąć większej przewagi. Dopiero przy stanie 19:19 zacięła się serbska maszynka, co skrzętnie wykorzystali Francuzi. Trzy punkty z rzędu pozwoliło im na doprowadzenie do remisu 1:1 w całym spotkaniu (wygrana 25:23)

W trzeciej partii wynik i przebieg rozgrywki był bardzo podobny. Trójkolorowi zwyciężyli 25:23, wykorzystując w końcówce kilka błędów, jakie przytrafiły się ekipie Serbii.

Wynik 1:2 oznaczał, że Serbowie stracili praktycznie szanse na wyjście z grupy. Ich sytuację mogło jeszcze nieco podreperować zwycięstwo 3:2, ale w czwartej odsłonie to Francja osiągnęła dwupunktową zaliczkę przed drugą przerwą techniczną i ostatecznie wygrała 25:20.

Francuzi zapewnili sobie już awans do trzeciej fazy, Serbowie pożegnają się z turniejem, jeżeli USA wieczorem wygra z Australią. Drużyna z Bałkanów nie ma już żadnych szans na wyprzedzenie Polaków.